Co wyprawia z nami stres

95adf644e0959f1443f3c0098da55d19,640,0,0,0Zacząć należy od tego, że stres ma niezwykle potrzebne i pożyteczne dla naszego organizmu działanie. Wpływa on na nas mobilizująco, umożliwia działanie – szybko i sprawnie. Pozwala wykorzystać niespodziewane pokłady energii w sytuacji zagrożenia. Oczywiście w dzisiejszych czasach takich sytuacji jest coraz mniej.

Żyjemy w bezpiecznym świecie, stres towarzyszy nam przede wszystkim w szkole i w pracy. I tu może spełniać funkcje mobilizacji organizmu do właściwych działań. Niemniej – wydłużający się czas przebywania w stresie jest powodem wyniszczenia organizmu oraz wielu groźnych chorób.

Podchodząc do zagadnienia stresu naukowo, jest to reakcja organizmu na czynniki stresogenne: niebezpieczne zdarzenie, zranienie się, trudną sytuację w pracy. Czynnikami tymi może być więc zarówno uszczerbek na zdrowiu fizycznym, jak i trudne przeżycie psychiczne.

W sytuacji stresowej zaprzęgnięty do wzmożonego działania jest nie tylko układ nerwowy, ale także immunologiczny i endokrynny, a pośrednio i inne, w czego efekcie na sytuację stresową reaguje cały nasz organizm.

Po czym możemy poznać reakcję stresową? Przyspieszamy oddech, przyspiesza akcja naszego serca, lepiej działa układ krwionośny. Dzięki temu jesteśmy gotowi na nawet ogromne wyzwania fizyczne i psychiczne. Nadmiar stresu powoduje jednak reakcje organizmu odwrotne od zamierzonych, czyni nas niezdolnymi do działania i wpędza w choroby. Dlaczego tak się dzieje? Bo stres nie powinien być zjawiskiem długotrwałym. Tymczasem życie bez chwil wytchnienia, w ciągłym pośpiechu i pogoni podczas uczestnictwa w „wyścigu szczurów” może sprawić, że nie będziemy już w stanie się zrelaksować i odpocząć.

Stres ostatecznie jest przyczyną wielu groźnych zachorowań, w tym coraz bardziej kłopotliwych chorób cywilizacyjnych. Należą do nich, wrzody, żołądka i dwunastnicy, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie, zapalenia stawów, choroby skóry oraz migrena. Bóle migrenowe to pierwszy objaw nadmiernego stresu. Podobnie jak kłopoty ze snem, łatwe budzenie się przy najmniejszym szmerze, utrudnione i męczące zasypianie. Nie wolno ich ignorować i próbować zwalczyć tabletkami. Należy raczej wyeliminować źródła nadmiernego stresu. Obciąża on także nasze serce. Może być przyczyną zawałów oraz zakrzepów. Można także przez stres nabawić się syndromu jelita wrażliwego. Niezwykle kłopotliwej dolegliwości, która powoduje zaburzenia w pracy naszych jelit. Osoba ciągle zestresowana ma także obniżoną odporność i problemy z bolesnymi mięśniami wokół kręgosłupa. U kobiet stres może również przyczynić się do zaburzenia cyklu miesiączkowego oraz jednocześnie – powodować niemożność czy kłopoty z zajściem w ciążę.

Jak unikać stresu w pędzącym wciąż do przodu świecie? Po pierwsze tradycyjnie: należy dbać o zdrowe żywienie i regularny tryb życia. Szczególnie ważny jest regularny sen. Ważne żebyśmy oduczyli się drzemania przed telewizorem i czytania do późna w nocy. Należy kłaść się o zbliżonej porze każdego dnia w wygodnym łóżku, dbać o ciszę i spokój podczas nocnego wypoczynku.

Comments are closed.