Migrenowe bóle głowy

face-1013520_1280Jeszcze kilka, a nawet kilkanaście dekad temu, domniemany uporczywy ból głowy, połączony z innymi nieprzyjemnymi objawami, był uznawany za fanaberię egzaltowanych dam, które epatowaniem takimi bolączkami miały za cel zwrócenie na siebie uwagi, czy też podkreślenie osobistej wrażliwości. Dopiero nowoczesne badania medyczne pozwoliły wydzielić taką jednostkę chorobową, jak migrenowy ból głowy. Powstało wiele opisów tej przypadłości, a ich ostatecznej ilości i tak nie sposób ustalić i sprecyzować, ponieważ migrena u każdego chorego może objawić się inaczej, jak też być reakcją organizmu na rozmaite czynniki zewnętrzne. Niemniej naukowcom i medykom udało się ustalić kilka pewników na temat tej dolegliwości. Ta wiedza może pomóc ochronić się przed atakiem objawów, jest również użyteczna podczas opracowywania leków, które potrafią uśmierzyć ból i inne przykre symptomy.

Migrena, czyli co?

Migrenowy ból głowy jest opisywany jako przewlekła choroba neurologiczna, która objawia się tym, iż konkretne czynniki pojawiające się w otoczeniu chorego stają się przyczynami, wobec których przypadłość ta daje o sobie znać. Ból głowy zaczyna się najczęściej w okolicach skroni, następnie rozszerza swoje oddziaływanie na całą głowę. Towarzyszące mu objawy mają zwykle charakter również neurologiczny, to znaczy dotyczą między innymi nadwrażliwości zmysłów na bodźce: światło lub hałas mogą czynić ból bardziej intensywnym. Chory jest często wyczulony także na silne zapachy, może odczuwać zaburzenia czucia w konkretnych częściach ciała. Bólowi głowy mogą towarzyszyć jej zawroty i ogólne uczucie osłabienia, objawiające się także bladością twarzy. Co ciekawe, do objawów tej natury mogą dołączyć dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zwykle są to przewlekłe nudności. Znakiem charakterystycznym choroby jest także to, że objawy mogą utrzymywać się aż do 72 godzin, czyli nawet przez trzy dni.

Jak można przeciwdziałać?

Prawdopodobne jest, że zapadalność na migrenę jest w jakimś stopniu uwarunkowana genetycznie, dlatego trudno powiedzieć, czy możliwe jest takie przeciwdziałanie, które wykluczyłoby problem u jego źródeł. Wydaje się, iż zasadniczą kwestią jest specyficzna nadwrażliwość danego układu nerwowego. Można się starać jedynie o to, by nie dopuszczać do interakcji organizmu z czynnikami, które w pewnej chwili jest się w stanie zidentyfikować jako katalizatory ataku. Przed bólem migrenowym można więc chronić się lub już go złagodzić, unikając przebywania w miejscach, gdzie panuje hałas lub jest obecne silne nasłonecznienie czy oświetlenie. Chorobę leczy się głównie objawowo, to znaczy przyjmuje się specyfiki, które mogą zminimalizować odczuwalny ból oraz pozostałe objawy. Chorym poleca się zwykle farmaceutyki zawierające substancje przeciwbólowe lub środki stosowane przez medycynę naturalną, również zdolne uśmierzać ból czy niwelować mdłości.

Co ciekawe, bardziej podatne na chorowanie na migrenę okazują się kobiety. Przypadłość ta objawia się zwykle przed ukończeniem 30. roku życia, może dotknąć już nawet osoby bardzo młode, w tym dzieci.

Leave a Comment