Pompki – dlaczego warto je praktykować?

push-ups-888024_1280Pompki to określenie, którym zwykło opisywać się nieskomplikowane ćwiczenie fizyczne, służące wzmacnianiu mięśni i modelowaniu sylwetki. Popularnie kojarzy się je z ćwiczeniem, jakie wykonują mężczyźni, ponieważ klasyczne pompki wymagają dość dużej siły fizycznej: polegają bowiem na takim ułożeniu ciała na ziemi, gdy cały jego ciężar opiera się na rękach i palcach stóp. Wersja pompek dla pań dopuszcza opieranie na ziemi nie stóp, ale kolan. Ćwiczenie to ma na tyle zbawienny wpływ na mięśnie i sylwetkę, że panie wykonują je równie ochoczo, co panowie. Oczywiście, zaawansowane w ćwiczeniach panie nie ograniczają się wcale do ułatwionej wersji ćwiczenia, ale z powodzeniem wykonują pompki męskie. Lista zalet tej prostej aktywności fizycznej przedstawia się zaś naprawdę imponująco.

Co daje ćwiczenie pompek?

Pompki to ćwiczenie genialne w swojej prostocie, które wydaje się niezwykle naturalnym sposobem ćwiczenia i wzmacniania siły mięśni własnego ciała. W odróżnieniu od szeregu ćwiczeń kulturystycznych i siłowych, nie wymaga stosowania specjalnych obciążeń w postaci ciężarków czy innego skomplikowanego sprzętu. Rolę obciążenia pełni samo ciało ćwiczącego, którego zadaniem jest uporanie się z masą własnego organizmu za pomocą siły własnych mięśni. Efektem treningu tego rodzaju jest przede wszystkim wzmocnienie mięśni ramion i barków, ale także klatki piersiowej oraz brzucha, a nawet pośladków. Regularne wykonywanie ćwiczenia pozwala wymodelować zgrabny wygląd górnej części korpusu ciała, co w przypadku panów oznacza bardziej estetyczną klatkę piersiową, a pań – jędrniejszy biust. Co więcej, sprawne i mocne mięśnie otaczające kluczowe dla układu oddychania płuca, skutecznie wspomagają wykonywanie przez ciało procesu oddychania.

Na co zwracać uwagę podczas ćwiczeń?

Wykonywanie pompek to zasadniczo nieskomplikowana aktywność, ale podczas ćwiczenia należy zwracać szczególną uwagę na poprawne ułożenie ciała. Linia pleców i nóg powinna układać się równolegle względem ziemi, a podparcie rąk powinno wyglądać w ten sposób, że dłonie opiera się o podłoże na wysokości barków, również nie szerzej niż wyznacza to położenie ramion. Ćwiczenie polega na wykonywaniu w regularnym tempie opadania w kierunku podłoża, poprzez korzystanie z siły rąk. Ruchy powinny być jak najgłębsze, to znaczy zbliżające korpus jak najbliżej ziemi. Podstawową trudnością ćwiczenia jest to, by siłą mięśni utrzymać ciało tuż nad ziemią i powrócić do sytuacji wyjściowej, czyli takiej, w której tułów utrzymywany jest na wyprostowanych rękach. W żadnym wypadku nie należy wyginać linii pleców pod najmniejszym kątem, ani też dotykać ziemi inną częścią ciała niż te, na których już oparty jest cały ciężar. Należy zwracać uwagę na szczegóły, ponieważ niewłaściwie wykonana pompka nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Najbardziej zaawansowaną formą ćwiczenia pompek, dedykowaną najsprawniejszym i najbardziej wyćwiczonym osobom, jest opieranie się tylko na jednej ręce. Ćwiczenie będzie poza tym bardziej intensywnie trenować mięśnie, jeśli zwolni się jego tempo.

Leave a Comment