Walcz z uporczywymi bólami głowy

635515759292493135Cierpisz z powodu nawracającego bólu głowy, który pojawia się nawet codziennie? A może jesteś kobietą i tego rodzaju nieprzyjemne dolegliwości towarzyszą Ci podczas kilku dni cyklu miesiączkowego? Żyjesz w stresie, którego przewlekły charakter przekłada się na objawy somatyczne pod postacią napięciowego bólu głowy? Zauważyłeś, że dostępne bez recepty leki nie łagodzą Twoich dolegliwości lub czynią to jedynie krótkotrwale? Jeśli na którekolwiek z pytań odpowiedziałeś twierdząco – koniecznie przeczytaj ten tekst.

Ból głowy do powszechna dolegliwość – wydaje się, że w dzisiejszych czasach nie sposób spotkać kogoś, kto nie odczułby jej na własnej… głowie. Z reguły ten nieprzyjemny objaw daje się skutecznie leczyć przy pomocy środków sprzedawanych w aptekach – niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub innych, dla których nabycia nie jest konieczna lekarska recepta. Oczywiście należy pamiętać o tym, że długotrwałe przyjmowanie leków, nawet tych dostępnych od ręki, bez systematycznej kontroli pod postacią nieskomplikowanych badań diagnostycznych, może spowodować wystąpienie groźnych dla zdrowia i życia skutków ubocznych. Jeśli więc bóle, które odczuwamy mają charakter przewlekły i zmuszają nas do chronicznego zażywania lekarstw lub też dolegliwości te nie poddają się leczeniu popularnymi środkami, niezwłocznie udaj się do lekarza.

Bóle głowy mogą być bowiem spowodowane groźnymi zaburzeniami organicznymi między innymi w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN). Bywają one oznaką depresji i innych zaburzeń natury psychicznej, ale też tętniaków naczyń mózgowych, a nawet guzów mózgu. Okazuje się jednak, że w przeważającej większości nawracające bóle głowy mają charakter idiopatyczny – pozbawione są możliwej do zdiagnozowania przyczyny chorobowej. Wówczas należy dokładnie przyjrzeć się swojemu stylowi życia i wprowadzić różne modyfikacje, aby przekonać się, czy to nie niezdrowe zwyczaje stanowiły przyczynę trapiących objawów.

Przede wszystkim używki – palenie papierosów sporadyczne (określane jako do alkoholu lub do kawy) oraz nałóg tytoniowy mogą przyczynić się do występowania i intensyfikacji bólu głowy na drodze generowania komórkowego niedotlenienia. Udział w powstawaniu dolegliwości mają także toksyny znajdujące się w ustroju po wypaleniu papierosa. Również nadmierne ilości kawy mogą spowodować ból. Kawa odpowiada bowiem za łagodne działanie diuretyczne – powoduje wzrost oddawania moczu i, jeśli nie uzupełniamy deficytu wody, może generować odwodnienie. Kawa wpływa też negatywnie na gospodarkę elektrolitową. Nie zapominajmy o alkoholu – wypicie dużej ilości przyczynia się do wystąpienia tak zwanego kaca na następny dzień, ale także często przyjmowane niewielkie ilości niskoprocentowych alkoholi mogą wywoływać ból.

Starajmy się zwiększyć aktywność fizyczną. Nie muszą to być diametralne zmiany – na początek wystarczy zastąpienie auta poruszaniem się pieszo lub rowerem. Jeśli nie jest to możliwe, wypróbujmy metodę codziennych, półgodzinnych spacerów, które skutecznie wpłyną na dotlenienie mózgu, ale i sylwetkę.

Comments are closed.