Okres jesienno-zimowy jest tym czasem w roku, który wyjątkowo może wpływać nie tylko na nasze zdrowie, ale i samopoczucie. Ważne jest, aby odpowiednio przygotować się do tego czasu i minimalizować ryzyko zachorowania na takie schorzenia jak grypa, zapalenie dróg oddechowych czy przeziębienia. Jak tego dokonać? Przede wszystkim ważna jest odpowiednia prewencja – nasze zdrowie wymaga dostarczania mu odpowiedniej ilości składników odżywczych, aby ciało mogło budować silną barierę ochronna przed drobnoustrojami. Istotne jest to, co jemy, ale również wszelkie suplementy diety, które przyjmujemy. W okresie jesienno – zimowym najlepszym suplementem diety będą multiwitaminy oraz tran, który jest cennym źródłem witaminy A i D. Poza suplementami diety warto również spożywać zwiększone dawki owoców i warzyw – są one cennym źródłem witamin.
Podczas okresu jesienno-zimowego warto również budować swoją odporność poprzez aktywne spacery czy sport na świeżym powietrzu – oczywiście ze względu na niższą temperaturę niezbędne jest ciepłe ubranie. Aktywność pomoże nam nie tylko rozgrzać organizm, dotlenić się, ale też wytworzyć wiele endorfin.
Ważna jest również profilaktyka związana z osobami chorymi – podczas podróży komunikacją miejską starajmy się unikać osób kaszlących – to niestety najbardziej popularna forma zarażania się od innych. Warto również zwracać uwagę na obecność osób chorych podczas rutynowych wizyt u lekarza. Również przychodnie zdrowia to potencjalne wylęgarnie chorób zakaźnych.
Aby zapobiec przeziębieniu niezbędne okaże się również odpowiednie dopasowanie naszego stroju do warunków atmosferycznych poza domem. istotne jest, aby nie narażać organizmu na przegrzanie – ma to miejsce, kiedy poruszamy się na świeżym powietrzu a nasze ubranie “nie oddycha”. To powoduje, że nadmiernie wydzielany jest pot, który wsiąka w ubranie i szybko zaczyna chłodzić całe nasze ciało, narażając na przeziębienie.
Jak leczyć się domowymi sposobami? Ważna jest przede wszystkim odpowiednia temperatura pomieszczeń oraz odpoczynek – organizm musi mieć możliwość walki z chorobą. Pamiętać należy, że to sen jest naszym największym sprzymierzeńcem. Co należy przyjmować w przypadku silnego przeziębienia? Z pewnością okażą się leki z dodatkiem paracetamolu, który wspomoże zbijanie podwyższonej temperatury ciała. Przeziębieniu często towarzyszy ból gardła oraz katar – aby powoli łagodzić te objawy wystarczy skorzystać z tabletek do ssania. Jeśli katar jest męczący zalecane jest wykorzystanie naparów ziołowych i robienie inhalacji, które z pewnością wspomogą drogi oddechowe. Stosować można również sól fizjologiczną w sprayu. W przypadku, kiedy przeziębienie nie ustępuje, konieczna okaże się wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Z dużym prawdopodobieństwem staliśmy się ofiarami grypy. Co czeka nas w gabinecie lekarskim? Przede wszystkim padną pytania o to, jak długo utrzymuje się wysoka temperatura, oraz czym do tej pory się leczyliśmy. Kolejnym etapem badania będzie osłuchanie szumu na płucach oraz przyjrzenie się gardłu. Wszystkie te zabiegi pomagają lepiej zdiagnozować schorzenie i dobrać odpowiednie leki.