Współcześnie jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod antykoncepcyjnych jest stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Decyzja o podjęciu właśnie takiej antykoncepcji powinna być gruntownie przemyślana oraz przedyskutowana z lekarzem-ginekologiem. Jej skuteczność, sięgająca prawie 100% sprawia jednak, że jest jedna z popularniejszych wśród młodych Polek. jak działa antykoncepcja hormonalna? Czy jest odwracalna? Jak ją stosować? I czy możliwe są jakiekolwiek skutki uboczne? Antykoncepcja hormonalna oddziałuje na nasz organizm poprzez stale wydzielane hormony – ich podwyższona obecność w organizmie sprawia, że znacząco utrudnione jest zapłodnienie.
Wynika to chociażby z mocno zagęszczonego śluzu, uniemożliwiającego wnikanie plemników w głąb szyjki macicy, jak również ze zmian zachodzących w ścianach macicy. Antykoncepcja hormonalna jest całkowicie odwracalna – dzięki temu umożliwia zajście w ciąże po zaprzestaniu jej stosowania. To bardzo istotna informacja, szczególnie dla kobiet, które w przyszłości planują posiadanie dzieci. Jakie rodzaje antykoncepcji hormonalnej wyróżniamy? Przede wszystkim są to tabletki antykoncepcyjne. Wyróżniamy tabletki posiadające tabletki placebo oraz takie, które ich nie mają. Początkiem każdego blistra jest zawsze pierwszy dzień okresu. Każdego dnia, wraz z każdą tabletką, do organizmu wprowadzane są podwyższone dawki hormonów, które regulują cykl oraz pozwalają na bardzo skuteczne zabezpieczenie przed niechcianą ciążą. Tabletki hormonalne przepisywane są również w przypadkach nieregularnych krwawień miesięcznych, problemów z hormonami, jak również problemów związanych ze skórą. Tabletki antykoncepcyjne wydawane są wyłącznie z przepisu lekarza. Ich cena również może być różnorodna – najtańszy blister to koszt ok. 10 zł. Negatywną stroną tabletek jest możliwość ich złego wchłonięcia – może mieć to miejsce w przypadku silnych wymiotów na kilka godzin po przyjęciu tabletki, jak również w przypadku biegunki. Zaletą jest ich poręczność oraz łatwość aplikacji. Innym sposobem antykoncepcji hormonalnej jest stosowanie wkładki dopochwowej, które aplikowane są na określony okres czasu, od 6 miesięcy do 2 lat. Wkładki te wykonane są z materiałów nie zagrażających zdrowiu kobiety. W umieszczeniu w drogach rodnych pomoże lekarz ginekolog. Zaletą spirali dopochwowej jest jej trwałość, minusem może okazać się jej cena.
Kolejnym sposobem antykoncepcji są plastry hormonalne, które przyklejane są na wycinek ciała na określony czas. Wydzielają one hormony, które przyjmowane są przez skórę. Czy antykoncepcja hormonalna ma skutki uboczne? Wiele kobiet skarży się, iż podczas pierwszych miesięcy brania tabletek cierpiało na mdłości, również wahania wagi oraz samopoczucia. Takie zachowanie jest jednak normalne -w tym czasie organizm przyzwyczaja się do nowej wartości hormonów. W przypadku utrzymywania się tych objawów oczywiście tabletki można wymienić na inne – dobierze je ginekolog. Tabletki antykoncepcyjne powinny być brane zawsze o stałej porze dnia.