Atopowe zapalenie skóry u dziecka

azsAlergia w dzisiejszych czasach występuje pod wieloma postaciami. Jednym z nich jest atopowe zapalenie skóry, które pojawia się zazwyczaj u dzieci, a towarzyszy przez większość życia. Atopowe zapalenie skóry jest wywołane alergenami, które uaktywniają się zazwyczaj przy sporządzaniu niektórych produktów spożywczych, bardzo często również podczas kontaktu z nieakceptowanymi przedmiotami czy składnikami. Szybkie wykrycie tej dolegliwości nie pozwala na wyleczenie, ale może przyczynić się do prowadzenia normalnego trybu życia i uniknięcia poważnych problemów skórnych.

Jak objawia się zatem atopowe zapalenie skóry? Przede wszystkim skóra jest bardzo sucha, można użyć określenia nienaturalnie sucha z tendencją do pojawiania się suchych wyprysków. Bardzo często pojawiają się czerwone plamki, liszaje, które podczas braku odpowiedniej pielęgnacji mogą się nie tylko powiększać, ale i zaostrzać. Warto zwrócić uwagę, że czerwone plamki pojawiają się po spożyciu niektórych składników odżywczych, a także kontaktu skóry np. z wełną. Pielęgnacja atopowej skóry nie jest trudna. Wystarczy wprowadzić kilka zmian i dotyczą one głównie samych kosmetyków. Należy stosować odpowiednie emulsje do kąpieli, które zastąpią tradycyjny płyn do kąpieli, a po każdej kąpieli należy zastosować odpowiedni balsam lub emulsję, najlepiej z tej samej serii. Kosmetyki te są bezzapachowe, nie pienią się. Wadą jest ich cena, są zazwyczaj bardzo drogie, ale i wydajne, co zmniejsza wspomnianą wadę. Dziecko chore na atopowe zapalenie skóry nie powinno unikać, ale jedynie ograniczać spożywanie niektórych składników. Głównie czekolady, kakao, pomidorów, owoców cytrusowych, orzechów, migdałów, a także owoców takich jak maliny, poziomki i truskawki. Największym alergenem w tym przypadku jest jednak orzech i czekolada. Zdarza się, że dzieci spożywając czekoladę będą narażone na wypryski, a zjadając pomarańczę już nie, ale to wszystko zależy od organizmu. Możliwe jest łagodzenie objawów poprzez zastosowanie suplementów, które dodaje się do napojów raz dziennie. Powodują one nie tylko poprawę tolerancji niektórych alergenów, ale co ważniejsze w pozytywny sposób wpływają na poprawę kondycji skóry u naszej pociechy, dzięki temu skóra staje się bardziej delikatna i aksamitna i w znacznym stopniu zanika jej nieprzyjemna szorstkość.

Alergia, jak i atopowe zapalenie skóry nie może mieć znacznego wpływu na nasz tryb życia, nie może być przyczyną wprowadzania wielu ograniczeń, szczególnie w przypadku dzieci, które dzięki swojej ciekawskiej naturze pragną spróbować w życiu wszystkiego. Wystarczy zastosować umiar w spożywaniu, wspomóc dietę odpowiednimi środkami, a dzięki temu zyskamy nie tylko większy komfort, ale również w pozytywny sposób zmienią się objawy, jakie towarzyszą tej dolegliwości. Życie z alergią, jak i z atopowym zapaleniem skóry nie musi być gorsze ani uboższe. Potrzebna jest tylko niewielka wiedza, która uświadomi nas jak ta choroba się objawia i jak z nią żyć, aby nie zwariować i nie ograniczać się w każdej najmniejszej czynności. Pozwólmy sobie i dziecku na ciekawość i zachowajmy przy tym umiar, a wszystko ułoży się w odpowiedni dla nas sposób. Czasami wystarczy tylko chcieć, aby życie wróciło do normy.

Comments are closed.