Wczesne wykrycie wielu chorób umożliwiają badania profilaktyczne. Wykonując je regularnie, uratujemy swoje zdrowie, a czasem nawet życie. Wśród różnorodnych badań profilaktycznych są także badania skierowane specjalnie do kobiet. Należy do nich między innymi mammografia. Część badań profilaktycznych (wspomniana mammografia) kobiety mogą wykonać bezpłatnie w ramach ogólnokrajowych programów, część z nich jest odpłatna.
Wśród badań profilaktycznych adresowanych do kobiet jest między innymi mammografia. Mammografia to badanie polegające na prześwietleniu piersi przy pomocy promieni rentgena. Badanie jest w zasadzie jest bezbolesna, kobieta odczuwa jedynie niewielki ból w chwili dociskania płytki do piersi. Aby zmniejszyć związany z tym dyskomfort, badanie powinno być wykonywane w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego. Mammografię kobiety od 50. do 69. roku życia wykonują bezpłatnie. W naszym kraju działa bowiem Narodowy Program Profilaktyki Raka Piersi. W ramach tego programu badanie to kobiety mogą wykonać raz na dwa lata. Jeżeli w piersiach nie zostaną wykryte żadne zmiany, kobieta otrzyma zdjęcia wraz z opisem: „obraz tkanki prawidłowy”.
Do badań profilaktycznych skierowanych wyłącznie do kobiet należy cytologia. Cytologię każda kobieta powinna wykonać raz na trzy lata. Częściej badanie to powinny wykonywać kobiety znajdujące się w grupie wysokiego ryzyka, czyli te pochodzące z rodziny, w której zdarzały się przypadki zachorowania na raka macicy. Kobiety, które nie miesiączkują powinny je wykonać raz w roku. Dzięki cytologii wykrywany jest rak macicy. Badanie wykonywane jest w pierwszej połowie cyklu. Cytologia wykonywana raz na trzy lata jest bezpłatna.
Do badań profilaktycznych, które mogą wykonać kobiety, należy kolonoskopia. Badanie to pozwala wykryć raka jelita grubego. Kolonoskopia wymaga od pacjentki odpowiedniego przygotowania. Informacje na temat, jak należy się do niej przygotować pacjentki otrzymają w ośrodku, w którym badanie będzie wykonywane. Kolonoskopia jest badaniem praktycznie bezbolesnym. Jest ono skierowane nie tylko do kobiet, ale także do mężczyzn. W kraju działa skierowany do osób od 50. do 65. roku życia Program Badań Przesiewowych Wczesnego Wykrywania Raka Jelita Grubego. W ramach tego programu wspomniane osoby wykonają kolonoskopię bezpłatnie.
Do badań profilaktycznych adresowanych szczególnie do kobiet należy densytometria. Jest to badanie, które pozwala ocenić proces demineralizacji kości. W ramach badań profilaktycznych dokonywany jest pomiar gęstości lędźwiowego odcinka kręgosłupa, kości udowej i kości nadgarstka. Badanie to mogą wykonywać kobiety po ukończeniu 40. roku życia, gdyż już w tym wieku zachodzi szybki proces demineralizacji kości. Szczególnie zaleca się wykonywanie densytometrii paniom po 55. roku życia. Wykonanie badanie nie wymaga od pacjentki żadnych przygotować i jest zupełnie bezbolesne. Wynik badania może zostać zafałszowany w przypadku zażywania leków na wątrobę lub nerki. Dlatego jeżeli przyjmujemy tego typu środki, musimy o tym poinformować lekarza wykonującego badanie.