Borelioza – jak jedno ukąszenie może zmienić Twoje życie

Borelioza jest chorobą zakaźną. Krętek Borrelia burgdorferi, jest jej przyczyną. Kleszcze gryzą ludzi i przenoszą na nich bakterie. Te kleszcze są o wielkości ziaren sezamu. Borelioza najczęściej rozsiewa się w regionach wiejskich i podmiejskich. Borelioza znajduje się w Stanach Zjednoczonych, Europie, Azji i Australii.

Objawy boreliozy to: gorączka, bóle głowy, zmęczenie, dreszcze, bóle szyi, mięśni, ból stawów Wysypka znana jako rumień wędrujący pojawia się od tygodnia do miesiąca po ukąszeniu kleszcza. Ta wysypka zwykle zaczyna się w miejscu ukąszenia kleszcza. Oryginalnie jest to mała czerwona plamka, która sukcesywnie staje się większa. Jej pusty środek, wygląda jak „bycze oko” lub pierścień. Niektórzy ludzie mają liczne czerwone plamy zamiast jednej . Później zaczyna się zakażenie – rozprzestrzenia się do stawów, serca i układu nerwowego. Serce bije nieregularnie lub powoli. Porażenie Belli oznacza uszkodzenie układu nerwowego. Jeśli nie jest leczona -, choroba ta powoduje zapalenie stawów oraz sporo problemów systemowych wpływających na układ nerwowy. Zwykle obejmuje zapalenie stawu kolanowego, który pęcznieje i boli. Czasami w więcej niż jeden staw wdaje się stan zapalny. Później, borelioza powoduje problemy z koncentracją, utratą pamięci, osłabieniem mięśni, pojawia się mrowienie i drętwienie.

Jak dowiedzieć się, czy masz boreliozę?

Porozmawiaj z lekarzem na temat objawów. On zazwyczaj diagnozuje boreliozę, jeśli masz objawy i wyniki fizyczne (szczególnie specyficzna jest wysypka). Możliwość ukąszenia przez zakażonego kleszcza jest także istotną rzeczą w rozważaniach. Testy laboratoryjne są przydatne przede wszystkim w późniejszych stadiach choroby. Wczesne mogą dawać fałszywe wyniki. Ludzie, którzy chorują mniej niż miesiąc mogą mieć ujemny wynik testu krwi, ponieważ wciąż trzeba wytworzyć przeciwciała przeciwko tej chorobie. Ponadto, na początku choroby pacjenci, którzy biorą antybiotyki z innych powodów nie uzyskają nigdy pozytywnego testu na boreliozę. Badanie krwi jest prawie zawsze dodatnie u pacjentów chorych przez ponad miesiąc będących bez antybiotyków.

Spęczniałe stawy lub objawy ze strony układu nerwowego mogą wymagać specjalnych testów. Pobranie płynu z kręgosłupa pomaga rozpoznać chorobę.

Jak ją leczyć?

W większości przypadków boreliozę leczy się przez kilka tygodni za pomocą antybiotyków. Wczesna borelioza wymaga stosowania antybiotyków przez 14 do 30 dni. Antybiotyki są zwykle podawany doustnie. Jeśli układ nerwowy jest już w zakażenie zaangażowany, antybiotyki będą musiały być podawane dożylnie. Podjęcie wszelkich leków, które zostały przepisane przez lekarza, musi odbywać się zgodnie z instrukcją. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażenia stawów, serca i układu nerwowego nie można przerywać przyjmowania leku. Należy skontaktować się z lekarzem i omówić, jeśli masz jakieś problemy z lekami. Badania krwi są bardzo przydatne, aby sprawdzić swoje leczenie. Jeśli jesteś w zaawansowanym stadium choroby – objawy mogą zniknąć, ale nie całkowicie. Jeśli objawy utrzymują się lub nasilają po leczeniu, należy skontaktować się z lekarzem.

Leave a Comment