Callanetics – autorski program ćwiczeń Callan Pinckney

63eda3d144b1098213c26af0dff53d75Callanetics opisuje się obecne jako rewolucyjny system ćwiczeń gimnastycznych, choć w ostatnich latach stracił popularność, której największy zakres osiągnął w latach 80. Pozostaje jednak bardzo delikatnym i niezwykle skutecznym systemem walki z wadami postawy oraz sposobem na odchudzenie sylwetki oraz nadanie jej zauważalnej gracji.

Barbara Biffinger Pfeiffer Pinckney, znana jako Callan

Autorka Callaneticsu urodziła się w 1939 roku w Stanach Zjednoczonych. Z urodzenia panna z dobrego domu, młoda Callan chciała od życia czegoś więcej. Przede wszystkim pragnęła udowodnić sobie i bliskim, że jest w stanie realizować własne ambicje i osiągać wyśnione cele. Pewne przeszkody do pokonania dostała w prezencie od losu już w momencie narodzin: posiadała bowiem wrodzone wady postawy, objawiające się nie tylko skrzywionym kręgosłupem, ale także niewłaściwie umiejscowionymi biodrami oraz umieszczonymi pod nietypowym kątem stopami. Jako dziecko poruszała się w specjalnych szynach ortopedycznych, później uczęszczała także na lekcje baletu, który miał pomóc jej w nabraniu większej władzy nad ciałem. Organizm młodej Callan miałby z pewnością większe szanse na szybsze wyjście z tarapatów, gdyby nie to, że jego właścicielka była niespokojnym duchem. Po ukończeniu college’u udała się bowiem w dziesięcioletnią podróż po świecie. Ponieważ jej pomysł nie zyskał aprobaty rodziny, była zdana wyłącznie na siebie. Podróżowała samotnie, martwiąc się o warunki do życia i pracując fizycznie w rozmaitych warunkach. Te doświadczenia, choć na pewno ubogacające wewnętrznie i wyzwalające duchowo, odcisnęły piętno na ciele Callan, pogłębiając poprzednie dolegliwości i dokładając kolejne. Badający ją lekarze orzekali, że wszystkie jej problemy rozwiążą wyłącznie skomplikowane operacje chirurgiczne. Niezwykłość Callan Pinckney polega na tym, że opracowała ona system ćwiczeń fizycznych, dzięki którym jej ciało zyskało idealną i zupełnie zdrową sylwetkę.

Na czym polega Callanetics?

Callanetics to połączenie sposobów ćwiczenia ciała, jakie autorka poznała w ciągu swego życia, w tym także dzięki podróżom do odległych zakątków globu. Zawiera elementy baletu i jogi, koncentruje się na wzmacnianiu i rozciąganiu mięśni, jednocześnie dbając o to, by nie obciążać szczególnie wrażliwych części ciała, takich jak stawy kolanowe czy plecy. Ćwiczenia polegają na wykonywaniu spokojnych i regularnych ruchów o małym zasięgu, dotycząc kolejnych partii ciała. Każda seria powtórzeń liczy sobie sto maleńkich ruchów, które można opisać jako pulsacyjne. Wykonanie pełnej sesji ćwiczeń zajmuje niecałą godzinę.

Autorka ćwiczeń przetestowała je początkowo na sobie, a widząc pozytywne efekty, zaczęła prezentować swoje odkrycie uczniom, którzy wyrażali chęć przyswojenia nowej techniki. Aby umożliwić poznanie Callaneticsu większej ilości ludzi, Callan Pinckney napisała kilka książek i nagrała kilka filmów instruktażowych. W ciągu 20 lat nieustannie dopracowywała stworzony przez siebie program, z pasją obserwowała i opisywała skutki ćwiczeń u swoich uczennic i uczniów.

Leave a Comment