Chorób psychicznych nie trzeba się wstydzić

Choroby psychiczne ciągle jeszcze są tematem tabu. Choć coraz częściej mówi się o nich, to jednak zarówno rodziny i przyjaciele osób chorych, a także sami chorzy boją się o tym mówić. Przyznanie się, że idzie się do psychiatry, od razu spotyka się z dziwnymi spojrzeniami. Potem taka osoba zwykle zaczyna być unikana. Nic dziwnego, że tym bardziej nie mówi się o chorobie psychicznej. Polskie społeczeństwo ciągle nie jest przygotowane do traktowania chorób psychicznych jak każdej innej choroby. Boimy się chorych, którzy mają problemy z psychiką.

Coraz częściej zamiast choroba psychiczna używa się terminu zaburzenia psychiczne. Określają one pewne utrudnienia funkcjonowania społecznego lub psychicznego człowieka, które sprawiają cierpienie, najczęściej zlokalizowane wokół jakiego objawu. Te zaburzenia mają określoną dynamikę i etiologię.

Pewnym sygnałem, że postrzeganie zaburzeń psychicznych w społeczeństwie się zmienia, jest coraz częstsze poruszanie tego tematu w mediach. Do różnych zaburzeń psychicznych zaczynają przyznawać się gwiazdy, które otwarcie mówią o swoich problemach. To ośmiela zwykłych ludzi do podobnego zachowania. Sprawia, że nie czują się już tak napiętnowani w społeczeństwie, bo przecież na podobną chorobę cierpią też znani ludzie, którzy normalnie pracują i żyją w społeczeństwie. Nieraz jest to bodziec to poddania się leczeniu.

Do zaburzeń psychicznych, o których ostatnio najczęściej się mówi, należy depresja. Ta groźna choroba jeszcze do niedawna była lekceważona i traktowano ją jako zwykle fanaberie. Teraz okazuje się, że może ona doprowadzić nawet do śmierci. Można ją leczyć, choć leczenie jest trudne i złożone. Składa się na nie zarówno leczenie farmakologiczne, jak i psychoterapia. Bardzo ważne jest też wsparcie psychiczne dla osoby chorej, które otrzymuje od najbliższych. To pomaga przetrwać najgorsze. Pamiętać też należy, że nie każda depresja jest od razu chorobą psychiczną. Objawy towarzyszące depresji muszą mieć duże natężenie. Do najczęstszych objawów należą ciągły smutek, obojętność, izolowanie się od otoczenia, zaburzenia snu, niechęć do podejmowania jakichkolwiek czynności.

Kolejną chorobą, o której dużo się mówi w ostatnich czasach, to choroba afektywna dwubiegunowa. Charakteryzują ją okresy manii, gdy chory jest nastawiony do wszystkiego entuzjastycznie i podejmuje zachowania bardzo ryzykowne oraz okresy depresji. W tym drugim okresie mogą nawet występować zachowania samobójcze.

Głośne mówienie o chorobach psychicznych czy zaburzeniach psychicznych oraz sposobach ich leczenia na pewno przyczynia się do lepszego zrozumienia tego problemu. Chorzy zaczynają powoli być akceptowani w społeczeństwie, choć następuje to bardzo stopniowo. Ciągle pojawia się strach, że chory może zachować się agresywnie, a przecież zachowania agresywne występują w bardzo niewielu przypadkach. Jednak nieznajomość specyfiki zaburzeń psychicznych ten strach potęguje. Pewnie jeszcze długo choroby dotyczące psychiki będą ukrywane, choć pierwsze zmiany już są.

Comments are closed.