Postępująca degradacja środowiska naturalnego, zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby oraz nadmierna ilość chemii dodawana do produktów spożywczych powoduje wzrost zachorowań na chorobę, która jeszcze niedawno – w XX wieku zdawała się być pod kontrolą. Mowa tu o alergii.
Co to jest alergia i czym się objawia
Najbardziej rozpowszechniona jest w krajach o wysokim stopniu rozwoju, gdzie choroba dotyka jedną trzecią społeczeństwa.
Alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na zupełnie nieszkodliwy czynnik – z punktu widzenia osoby zdrowej, który powoduje pobudzenie układu odpornościowego do produkcji przeciwciał mających na celu zwalczenie niepożądanego alergenu. W wyniku takiego działania dochodzi do gwałtownej reakcji organizmu w postaci na przykład: kataru siennego, pokrzywki, wysypki, zapalenia spojówek, ataku astmy lub w skrajnych przypadkach – wstrząsu anafilaktycznego.
Niestety, alergia może objawić się na wiele sposobów, w każdym wieku u człowieka i na czynniki, które dotychczas nie powodowały u niego uczulenia. Nie ma naukowego wytłumaczenia, dlaczego alergia objawiła się w jakimś określonym momencie, chociaż wcześniej, pomimo kontaktu z alergenem nie występowały niepożądane objawy. Można jedynie przypuszczać, że organizm uwrażliwił się na konkretny alergen w momencie osiągnięcia poziomu krytycznego danego czynnika.
Czynniki uczulające najczęściej
Uczulenie może wystąpić właściwie na każdy produkt – najczęściej są to pyłki roślin, sierść zwierząt, kurz i roztocza, związki chemiczne zawarte w farbach i lakierach, jad owadów, składniki pokarmowe oraz wiele innych.
Najtrudniej jest osobom uczulonym na pyłki roślin, ponieważ nie sposób przewidzieć, kiedy nastąpi największe pylenie. W celu przybliżenia krytycznego momentu przeprowadzane są badania przez powołane do tego celu instytucje zajmujące się wpływem alergenów na środowisko naturalne oraz sporządzaniem komunikatów o stężeniu pyłków w powietrzu.
Uczulenie na jad owadów lub na jakieś składniki pokarmowe to jedna z najbardziej groźnych alergii objawiająca się zazwyczaj bardzo uciążliwą pokrzywką, lub w skrajnych przypadkach puchnięciem tkanek miękkich w tym gardła. W takim przypadku niezwykle ważna jest natychmiastowa pomoc medyczna.
Obrona przed alergenami
Zasadniczy problem mają pacjenci uczuleni na kurz i roztocza, ponieważ nikt nie jest w stanie stworzyć sterylnych warunków w mieszkaniu, szczególnie gdy mieszka się w mieście, gdzie kurz wejdzie do domu każdą szczeliną, a z kolei roztocza bardzo szybko się namnażają. Przydatne jest używanie odkurzacza z filtrem wodnym, który pochłaniany kurz lokuje w zbiorniku z wodą nie pozwalając mu się rozprzestrzenić. Takim odkurzaczem trzeba sprzątać kanapy, dywany oraz podłogę. W przypadku silnego uczulenia na kurz najbezpieczniej jest pozbyć się tekstylnych kanap, dywanów i zasłon w oknach, na rzecz pokryć z eko skóry lub skóry naturalnej, w oknach powiesić żaluzje lub rolety łatwe do czyszczenia, a podłogę pozostawić odkrytą, ale za to często zmywaną.
Osoby z uczuleniem na środki chemiczne takie jak mydła, proszki do prania, kremy czy płyny do kąpieli powinny zacząć używać preparatów hipoalergicznych — z taką informacją wyraźnie zaznaczoną przez producenta na opakowaniu, a ich wysoka jakość powinna być potwierdzona stosownymi certyfikatami.
Preparaty antyalergiczne produkowane są z naturalnych składników, są przebadane dermatologicznie i zatwierdzone przez powołane do tego celu instytucje.
Na szczęście, jeżeli u kogoś występuje alergia to zazwyczaj na jeden konkretny czynnik. Ludzi z uczuleniem na większą ilość alergenów jest dużo mniej i są oni objęci opieką w przychodniach alergologicznych, gdzie ich przypadłość jest pod stałą kontrolą lekarską.
Tekst wsparł Dietea