Cukrzyca – co to takiego?

Cukrzyca to jedna z chorób, o których w ostatnich czasach jest bardzo głośno, jednak tak naprawdę niewiele osób zna jej objawy, przebieg i elementy leczenia. Jeżeli cukrzyca zostanie u nas rozpoznana, nie należy wpadać jednak w panikę – nie jest to koniec świata. Z taką chorobą da się normalnie żyć, jeżeli oczywiście dba się o swoje zdrowie, przyjmuje leki, bądź też stosuje odpowiednią dietę. Wszystko zależy od określonego typu cukrzycy, spośród których najpopularniejsze to typ 1, czy typ 2. To schorzenie często dotyka też kobiety ciężarne.

Wedle definicji, cukrzyca należy do grupy chorób metabolicznych, a jej głównym objawem jest hiperglikemia, oznaczająca podwyższony poziom glukozy we krwi. Choroba ta wynika z nieprawidłowego działania insuliny, produkowanej przez trzustkę. Cukrzyca typu pierwszego oraz drugiego jest bardzo często dziedziczna i przekazywana z pokolenia na pokolenie, choć może być też wywoływana przez infekcje, w tym wirusowe, ale nawet przez stres lub kontakt z niektórymi lekami oraz związkami chemicznymi.

Jednymi z najczęściej występujących objawów cukrzycy są: wielomocz, zwany też poliurią. Następuje wówczas wydalanie glukozy wraz z moczem, którego ilość może przekraczać wówczas nawet trzy litry na dobę. Kolejnymi objawami są: polidypsja, czyli zwiększone pragnienie oraz polifagia, oznaczająca tak zwany „wilczy głód”, czyli wzmożony apetyt, pomimo którego osoba chora na cukrzycę wciąż traci na wadze, czuje się wciąż zmęczona i senna.

Jeżeli zauważysz u siebie takie objawy, lub jakiekolwiek inne, które cię zaniepokoją, niezwłocznie powinieneś udać się do lekarza. Zdrowie jest najważniejsze, a bardzo często diagnoza nie jest wyrokiem. Wystarczy odpowiednio stosować się do rad i poleceń lekarzy.

Leave a Comment