Czy medycyna niekonwencjonalna jest lepsza od akademickiej

Coraz więcej osób uważa, że tradycyjna medycyna akademicka jest niezbyt dobra. Uważają, że o wiele lepiej będzie, gdy poddadzą się metodom leczenia, których używa medycyna zwana niekonwencjonalną. Pod tą nazwą kryją się metody leczenia, które nie są akceptowane lub słabo akceptowane przez zwykłą medycynę, opartą na podstawach naukowych, popartą licznymi badaniami. Zalicza się do niej niektóre metody, które weszły w skład tradycyjnej medycyny, jak fitoterapia czy akwaterapia.

Wiele z tych zabiegów i metod leczniczych ma swoje źródło w wielowiekowej tradycji leczniczej. Były one skuteczne przez wieki i teraz są też stosowane jako uzupełnienie klasycznego leczenia. Jednak niektóre z metod powstały niedawno i nie ma żadnych podstaw naukowych. Część z nich bardziej przypomina różne magiczne zabiegi i wierzenia religijne. Bardzo często różni uzdrawiacze to zwykli naciągacze, którzy za obietnicę uzdrowienia kasują całkiem spore pieniądze. Pół biedy, jeśli chory przy okazji leczy się tradycyjnie u lekarza. Wtedy zwykle traci tylko pieniądze. Jednak bardzo często rezygnują oni z konwencjonalnego leczenia i zaczynają przyjmować nigdzie nie sprawdzone preparaty. Bardzo często takie postępowanie występuje w przypadkach chorób nowotworowych. Niestety, efekt zwykle bywa tragiczny. Chory w terminalnym stanie trafia do szpitala, gdzie już nie można mu pomóc w żaden sposób.

Jednak wiele działów medycyny niekonwencjonalnej wspomaga skutecznie klasyczną. Bardzo dobrym przykładem jest fitoterapia, czyli zielarstwo. Zioła przez cały czas są wykorzystywane w lecznictwie. Można nimi leczyć wiele chorób, a dziś produkuje się z nich skuteczne leki, które zawierają więcej substancji czynnej, co skraca i ułatwia leczenie. Pamiętać jednak należy, że zioła także mają skutki uboczne i można je przedawkować. Dlatego także powinno się je przyjmować pod kontrolą lekarza, a szczególnie te o silnym działaniu.

Innym przykładem wykorzystania ludowej medycyny jest akupunktura. Wprawdzie jej skuteczność ciągle jest przedmiotem badań, to jednak coraz częściej wykorzystuje się ją do różnego rodzaju znieczuleń i znoszenia chronicznych bólów. Prowadzone są intensywne badania, w jaki sposób działa, bo na pewno w niektórych zastosowaniach jest bardzo skuteczna.

Doskonałym uzupełnieniem klasycznych metod leczenia niektórych schorzeń jest apiterapia. Wykorzystuje się w niej produkty wytwarzane przez pszczoły, łącznie z jadem pszczelim. Miód jest uznanym środkiem terapeutycznym w łagodnych przeziębieniach. Zapobiega też wielu schorzeniom, o ile jest regularnie spożywany. Coraz częściej produkuje się też specjalne preparaty z pszczelich produktów, które poprawiają odporność.

Natomiast bardzo duże wątpliwości wzbudza homeopatia. Do tej pory nie udało się udowodnić leczniczych właściwości preparatów homeopatycznych. Prowadzone są nawet akcje, w których przeciwnicy tej metody leczenia przyjmują ogromne dawki homeopatycznych leków bez szkody dla zdrowia. Jednak jest spora grupa osób, która uważa, że jest to bardzo skuteczna i nie powodująca skutków ubocznych metoda terapii.

Comments are closed.