Czy szczepienia są szkodliwe dla dzieci

W ostatnim czasie nasila się kampania, szczególnie wśród rodziców małych dzieci, która ma na celu zdyskredytowanie szczepień przeciwko różnym chorobom. Padają przeróżne zarzuty. Oskarża się szczepionki o wywoływanie wielu chorób, z autyzmem i porażeniem mózgowym na czele. Powołują się przy tym na niezbyt dobrze udokumentowane badania. Nie ważne jest, że naukowcy w znanych ośrodkach naukowych już dawno wykluczyli taką możliwość. Coraz lepiej udokumentowane jest, że autyzm ma podłoże genetyczne i szczepionki nie mają z nim nic wspólnego.

Rodzice, którzy nie chcą szczepić dzieci, najczęściej mają bardzo fragmentaryczną wiedzę o szczepieniach. Częstym argumentem jest też, że ktoś znajomy nie zaszczepił dziecka i ono nie zachorowało. Czyli szczepionka jest niepotrzebna. Tylko że ten rodzic nie zastanowi się, czy to nieszczepione dziecko miało częsty kontakt z innymi dziećmi. Poza tym zwykle rodzice i pozostali, którzy go otaczają są zaszczepieni. Czy gdy za kilkanaście lat zetknie się z chorobą też uda mu się jej uniknąć? Od niedawna wprowadzono szczepienie dziewcząt przeciwko różyczce. To szczepienie zapobiega groźnym uszkodzeniom płodu, gdy kobieta w ciąży zarazi się różyczką, a takie przypadki nie były wcale rzadkie.

Dlaczego warto szczepić dzieci? Gdy dziecko się rodzi, jeszcze przez jakiś czas korzysta z ciał odpornościowych matki. Chroni go to przed chorobami. Jednak z czasem ta matczyna ochrona zanika i dziecko musi wytworzyć własną. Jednak nie zawsze styczność z chorobotwórczymi czynnikami ma łagodny przebieg. Zdarzają się ciężkie powikłania. Zapobiegają im szczepienia. Zdecydowanie najlepiej chronią one przed groźnymi chorobami, szczególnie wirusowymi. Obecnie jest wiele różnych szczepionek. Niektóre ze szczepień są obowiązkowe i wtedy dziecko dostaje szczepionkę bezpłatnie.

Ogólnie szczepionki można podzielić na żywe i zabite. Szczepionki żywe zawierają osłabione, pozbawione zjadliwości bakterie lub wirusy. Te zabite nie zawierają żywych mikrobów. Po podaniu szczepionki organizm zaczyna reagować i wytwarza przeciwciała, które mają zwalczać choroby. Dzięki temu organizm jest zabezpieczony przed chorobami i ich powikłaniami. Dzięki szczepionkom udało się wyeliminować lub zmniejszyć występowanie bardzo groźnych chorób. Sztandarowym przykładem jest eliminacja czarnej ospy, która jeszcze do niedawna pustoszyła całe miasta. Notuje się też o wiele mniej przypadków gruźlicy, poliomyelitis, świnki czy odry. Podanie szczepionki przeciwtężcowej ratuje wielu ludziom życie. Jedynym ratunkiem dla osób, które zetknęły się ze wścieklizną jest podanie się specjalnej serii szczepień. Jeśli nie zostaną one wykonane na czas, to chory umiera.

Obecnie ciągle są prowadzone prace nad nowymi szczepionkami. Wyzwaniem jest zwykła grypa, która ze względu na dużą zmienność wirusa, który ją powoduje, wymaga corocznego tworzenia nowej szczepionki. Ostatnio wiele się mówi na temat szczepień przeciwko śmiertelnej eboli, która z krajów afrykańskich trafia także na inne kontynenty. Leczenie jej jest nie tylko kosztowne, ale bardzo mało skuteczne. Uzyskanie szczepionki zapewniłoby kontrolę nad tą groźną chorobą.

Comments are closed.