Jesień to czas, kiedy nie tylko dorośli padają częstą ofiarą przeziębień. Często nie mijają one również dzieci, zwłaszcza tych, które chodzą do przedszkola. W tak dużym zbiorowisku dzieci o najmniejszą nawet infekcję naprawdę nie jest trudno. Podpowiadamy co robić, kiedy nasz dzielny przedszkolak złapie popularny katar.
Początek infekcji
U dzieci przedszkolnych katar nie zawsze zaczyna się tak samo. W zdecydowanej większości wypadków infekcja zaczyna się niepozornym drapaniem w gardle. Do tego dochodzi swędzenie w nosku i kichanie, które nie jest jednak zbyt częste. Często dopiero na drugi dzień pojawia się wydzielina z nosa, podwyższona temperatura ciała, kaszel. U niektórych dzieci najlepszym symptomem choroby jest natomiast utrata apetytu. Dziecko nie chce jeść, robi się rozdrażnione, chętnie spałoby cały dzień. Dopiero po pewnym czasie pojawia się katar, który utrudnia dziecku oddychanie. Do tego dochodzi oczywiście kaszel i często podwyższona temperatura.
Czy jest jedno skuteczne lekarstwo?
Przeziębienie to infekcja wirusowa. W związku z tym nie można w tym przypadku podać antybiotyku, który sprawi, że dziecko błyskawicznie zacznie powracać do zdrowia. Istnieje jednak wiele sposób, które sprawią, że dziecko może przez przeziębienie przejść dużo łagodniej.
Ból gardła
Przede wszystkim trzeba zapewnić solidne nawilżenie śluzówki. Najlepiej podawać dziecku do picia zwykłą wodę oraz ziołowe lub owocowe herbatki. Świetnie sprawdza się ta z malin, dzikiej róży czy czarnego bzu. Jednocześnie dostarczają one naprawdę dużych ilości witaminy C, która okazuje się bardzo cenna w walce z wirusem. Niektórzy lekarze polecają w przypadku silnego bólu gardła podawanie dziecku niewielkich ilości lodów. Taki zimny okład łagodzi ból i pozwala chociaż na chwilę odetchnąć. Świetnie ból gardła łagodzi cenione przez nasze prababcie i babcie mleko z miodem i masłem. W aptece dostępne są również różnego rodzaju preparaty, które zawierają substancje o działaniu przeciwbólowym. W przypadku dzieci lepiej wybierać jednak te w formie tabletek do ssania – aerozole nie zawsze się sprawdzają.
Gorączka
Podwyższona temperatura ciała to jeden z charakterystycznych objawów każdego przeziębienia. Kiedy nie przekracza 38 stopni, nie ma jednak potrzeby podawania środków przeciwgorączkowych z apteki. Dobrym rozwiązaniem okazuje się być natomiast herbatka z lipy, którą dla smaku warto posłodzić miodem. Można również robić dziecku zimne okłady na kart, czoło i przedramiona. One również pomogą zbić gorączkę. Kiedy temperatura ciała dochodzi do 38,5 stopnia, warto zacząć podawać środki o działaniu przeciwgorączkowym. Trzeba jednak pamiętać, że dziecku nie wolno podawać dawki takiej, jak osobie dorosłej. Najlepiej poradzić się farmaceuty. Jeżeli gorączka utrzymuje się dłużej jak trzy dni, koniecznie trzeba udać się z dzieckiem do lekarza. Być może bowiem nie jest to zwykłe przeziębienie, a poważniejsza infekcja. Podobnie, jeżeli oprócz gorączki dziecko wymiotuje, ma biegunkę lub pojawiła się sztywność karku.