Jak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni?

Biorąc pod uwagę ogromne znaczenie, jakie ten mebel ma dla naszego samopoczucia, większość z nas poświęca niedostateczną ilość uwagi wyborowi odpowiedniego łóżka. Od niego zależy, jak dobrze uda nam się wyspać, a to ma wpływ na nasze samopoczucie w ciągu dnia. Co więcej, nieodpowiednio dobrane łóżko może powodować nawet problemy zdrowotne. Na rynku dostępne są bardzo różnorodne łóżka i każdy musi się zastanowić, który z rodzajów będzie mu odpowiadał najbardziej.

Podstawa – wymiary i materiał

Podstawowym aspektem łóżka jest jego wielkość. Prawie każdemu z nas zdarzyło się spać w łóżku dla siebie za krótkim, które z tego powodu spowodowało u nas spory dyskomfort. Nie chodzi tutaj zresztą jedynie o samą wygodę, ponieważ łóżko o niewystarczających rozmiarach może spowodować wystąpienie kłopotów ze zdrowiem. Aby czuć się komfortowo w swoim łóżku, należy wybrać takie, którego długość przekracza nasz wzrost o kilkadziesiąt centymetrów. W przypadku łóżka dla dwóch osób, trzeba więc oczywiście dostosować długość do osoby wyższej.

Oczywiście nie bez znaczenia jest oczywiście szerokość. Dla pojedynczego łóżka minimalna szerokość to 80 cm, a podwójnego 160 cm, chociaż niewątpliwie dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w jeszcze szersze, by zapewnić sobie odpowiedni komfort i wystarczającą ilość przestrzeni. Warto więc jeszcze przed kupnem łóżka zaplanować przestrzeń w sypialni w taki sposób, by zapewnić sobie wystarczającą ilość miejsca na odpowiednio szerokie i długie łóżko.

Kupując łóżko, chcemy by było nie tylko bardzo wygodne, ale i odpowiednio trwałe. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się klasyka, czyli łóżka drewniane, bowiem to one cechują się najlepszą wytrzymałością. Można też zdecydować się na tańszy zamiennik, jakim jest łóżko z płyt MDF, jednak tutaj należy liczyć się z tym, że mebel szybciej stanie się wysłużony.

Pozostałe aspekty

Dla komfortu spania istotny jest również materac, dlatego warto zainwestować w odpowiednio nowoczesny i wygodny. Warto też zainteresować się obecnością w łóżku zagłówka, który może zapewnić ochronę przed przeciągiem i wygodne oparcie w trakcie snu, a także na przykład czytania w łóżku. Jeżeli łóżko nie posiada zagłówka, można zakupić go oddzielnie.

Jest jeszcze jeden aspekt, który jest bardzo ważny dla ogólnej jakości łóżka i jest nim stelaż. Najwygodniejsze stelaże to te, które są zrobione z drewnianych listewek. Są one najzdrowsze dla kręgosłupa, szczególnie jeżeli odległości między listewkami są możliwie niewielkie.

Wreszcie ostatnia sprawa, która ma niebagatelne znaczenie – estetyka. Wydawałoby się, że jest ona zależna głównie od kolorystyki pościeli i ogólnego wystroju pomieszczenia, jednak łóżko jest meblem zajmującym bardzo dużą część sypialni, więc jego wygląd w bardzo dużym nadaje mu tonację. Elementem decydującym o wyglądzie samego łóżka jest przede wszystkim jego rama i tutaj najlepszym rozwiązaniem jest wybór ramy o raczej jasnej barwie, ponieważ ciemna rama może nadać pomieszczeniu raczej przygnębiającą atmosferę.

Wygoda, trwałość i estetyka

Przy wyborze łóżka trzeba poświęcić podobną ilość uwagi trzem istotnym aspektom, jakimi są wygoda, trwałość i estetyka mebla. Dobry wybór łóżka sprawi, że będziemy z tego bardzo ważnego mebla usatysfakcjonowani, a to zdecydowanie przełoży się na jakość naszego życia. Dlatego jeżeli masz zamiar urządzać mieszkanie, przemyśl dokładnie, jakie łóżko kupić do sypialni.

W przygotowaniu artykułu pomógł sklep internetowy: http://albmart.pl

Leave a Comment