Od kilku lat obserwuje się nieustanny wzrost reakcji alergicznych. Alergikami zostają już nie tylko dzieci. Coraz częściej problem ten tyczy się również osób dorosłych. Warto również pamiętać, że skłonność do alergii można odziedziczyć po rodzicach. Poniżej przedstawiamy garść faktów dotyczących właśnie alergii.
Alergie pokarmowe najczęściej występują u dzieci
Ten typ reakcji alergicznych jest najczęściej spotykany u niemowląt oraz małych dzieci. Nieraz zdarza się tak, że wraz z wiekiem alergia po prostu znika. Alergię pokarmową można wykryć dość łatwo. Wystarczy po prostu obserwować swoje dziecko. W przypadku niemowląt jednym z pierwszych symptomów są częste i nieraz bardzo obfite ulewania. Do tego doliczyć należy również takie objawy, jak:
- wymioty;
- kolki;
- wzdęcia;
- biegunki.
Nieraz pojawiają się również zmiany skórne – wysypki. Dziecko, które ma alergię pokarmową nie przybiera również na wadze. Najlepszym sposobem, aby uniknąć alergii, jest karmienie dziecka piersią. Trzeba jednak wiedzieć, że mama musi uważać na to, co je.
Uczulenia często występują w parze
Chodzi tu o tak zwaną alergię krzyżową, która spotykana jest bardzo często. I tak na przykład osoby uczulone na pyłki trwa mogą cierpień na bóle brzucha po zjedzeniu jabłek. Zaleca się ostrożność w przypadku uczulenia na:
- sierść kota – uczulać może również mięso wieprzowe;
- roztocza – groźne mogą okazać się owoce morza;
- zboża – ostrożnie należy podchodzić do pomidorów, truskawek i mąki pszennej.
Spacery najlepsze wieczorem
Jest to stara reguła, którą powinni pamiętać wszyscy alergiki, zwłaszcza zaś ci, którzy uczuleni są na pyłki roślin oraz kurz. Dobrą porą na spacery jest również czas po ustaniu opadów deszczu. Tak samo jest z otwieraniem okiem – w ciągu dnia powinny pozostawać zamknięte. W dzień stężenie pyłków w powietrzu jest bowiem największe.
Jak rozpoznać?
O ile rozpoznanie alergii pokarmowej nie jest zbyt trudne, o tyle określenie czy uczula nas pyłek brzozy czy określonego zboża wymaga już przeprowadzenia konkretnej diagnostyki. Teksty z krwi zleca się wtedy, kiedy lekarz podejrzenia, że uczulać może nas kurz oraz określone pyłki roślin. Testy z krwi nie pokażą jednak, co dokładnie nas uczula. Uzyskane wyniki mogą jednak potwierdzić lub wykluczyć alergię. Teksty skórne to już możliwość dokładnego ocenienia tego, co wywołuje reakcję alergiczną. Wykonywać można je dopiero wtedy, kiedy dziecko skończy trzy lata. Zaleca się również, aby testy skórne przeprowadzane były w zimie. Unika się wykonywania ich w sezonie wiosenno – letnim, a więc wtedy, kiedy w powietrzu nie brakuje alergenów.
Łagodzenie objawów
W aptece nie brakuje środków, które pomagają łagodzić objawy alergii, do których zalicza się między innymi katar sienny. Mają one najczęściej postać wygodnych w użyciu tabletek i nie są drogie. Trzeba jednak sobie zdać sprawę z tego, że środki tego rodzaju nie wyleczą nas z alergii. Nie u każdego pomagają również łagodzić objawy. Nieraz jest tak, że dany lek pomaga tylko i wyłącznie przy pierwszym podaniu.