Kłopoty z alergią

Na alergię w dzisiejszych czasach cierpi bardzo wiele ludzi. Inne używane nazwy to uczulenie i nadwrażliwość. Prawie każdy zetknął się z alergią w życiu codziennym.

Człowieka uczulać może w zasadzie wszystko. Najczęściej są to rośliny – w tym przypadku możemy mówić o alergii wziewnej, bo wdychamy uczulające pyłki m.in. drzew np. leszczyny, olchy, brzozy, topoli, jesionu, wierzby, bylicy, bzu czarnego a także trawy czy czarnego bzu. Uczulenie na pyłki ma charakter sezonowy i nasila się w czasie pylenia czyli najczęściej na wiosnę. Uczuleni możemy być także na pyłki kurzu, roztocza i zarodniki pleśni, które są wszechobecne. W miarę możliwości należy unikać kontaktu z kurzem, regularnie odkurzać czy myć podłogi. Częste są także uczulenia na leki i tu jest sprawa bardzo indywidualna – jednych może uczulać np. aspiryna, a innych niekoniecznie. Najczęściej jednak występuje alergia na znieczulenie miejscowe oraz na penicylinę. Sporo produktów spożywczych również może wywołać u wielu osób alergię pokarmową, którą spotyka się bardzo często u dzieci. Wśród produktów uczulających są m.in. orzechy, truskawki, owoce morza, ryby, obce białka, jajka, soja, mleko, rośliny strączkowe, kukurydza, zboże, czekolada, cytrusy oraz przyprawy. Nadwrażliwość dotyczy również jadu owadów oraz gadów. Silną reakcję uczuleniową może wywołać zwierzęca sierść psów lub kotów. Ostrożność należy zachować przy stosowaniu lateksu oraz środków chemicznych np. farb czy lakierów. Niebezpieczne mogą być także konserwanty oraz różnego rodzaju kosmetyki stosowane do pielęgnacji i codziennej higieny.

Rodzajów alergii jest wiele i tyle samo objawów. Fizycznymi objawami np. przy alergii wziewnej jest: zatkany nos, wodnisty katar oraz obrzęk śluzówki nosa. Dodatkowo objawy uczuleniowe mogą także wystąpić w okolicach oczu. Oczy mogą łzawić, piec, swędzieć, mogą być zaczerwienione. W skutek alergii mogą ucierpieć również uszy. Osłabienie słuchu i uczucie pełności, zatkania, jest charakterystyczne dla alergii. W przypadku uczulenia na leki, środki chemiczne, kosmetyki, pokarmy – występuje obrzęk oraz pieczenie. Wspomnianym objawom może towarzyszyć uczucie zmęczenia oraz bóle głowy. Najniebezpieczniejszym objawem nietolerancji, uczulenia jest tzw. wstrząs anafilaktyczny, który może nawet spowodować śmierć. Dlatego w przypadku uczulenia na m.in. penicylinę, orzechy, jad owadów, bardzo ważna jest szybka reakcja i wezwanie pomocy.

Alergii nie da się całkowicie wyleczyć, można jedynie zablokować jej objawy m.in. przez odpowiednie środki farmakologiczne. Najlepszym jednak sposobem walki z alergią jest unikanie antygenu wywołującego alergię. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Innym sposobem jest swoista immunoterapia polegająca na kontakcie z uczulającym antygenem.

Często ludzie nie zadają sobie sprawy, że przewlekły katar lub uciążliwy kaszel jest objawem alergii. Szybko zdiagnozowana alergia i odpowiednie leczenie poprawia jakość i komfort życia. W tym celu wykorzystuje się testy skórne oraz przeprowadza się szczegółowy wywiad, zalecając pacjentowi uważną obserwację w celu wykrycia substancji uczulającej.

Comments are closed.