Nie sposób podważyć tezy, że sport to zdrowie, jednakże każda aktywność fizyczna wiąże się z ryzykiem wystąpienia kontuzji. Oczywiście nie należy z tego powodu całkowicie rezygnować ze sportu – trzeba po prostu zachować umiar oraz rozsądek w codziennych treningach. Doskonale wiedzą o tym zawodowi sportowcy, dla których zdrowie jest najważniejsze.
Jedną z powszechniejszych kontuzji sportowych jest skręcenie kolana. Osoby, które mają już niemałe doświadczenie w sporcie, na ogół bardzo dobrze wiedzą, jak zniwelować ryzyko jej wystąpienia. Warto tutaj podkreślić, że ta przypadłość może wystąpić niemalże w przypadku każdej dyscypliny sportowej. Co za tym idzie, nie dotyczy jedynie tych sportów, w których nogi odgrywają główną rolę, chociaż z pewnością w takim wypadku ryzyko jest znacznie większe. Należy zaznaczyć, że skręcenie może nastąpić na skutek normalnej aktywności fizycznej, niekoniecznie związanej z treningiem sportowym. Możemy skręcić kolano podczas codziennych spacerów, gdy szybko biegniemy do autobusu czy zbiegamy ze schodów. Chociażby z tego powodu, jest to przypadłość zasługująca na miano bardzo powszechnej – praktycznie każdy z nas znajduje się w grupie ryzyka.
Skręcenie kolana można podzielić pod kątem różnych stopni jego intensywności. Jeśli będzie ono szczególnie ostre, na pewno będzie mu towarzyszył bardzo silny ból. W przypadku łagodnego skręcenia ból jest nieduży, przez co niektórzy bagatelizują tego typu dolegliwości. Tymczasem nieleczone skręcenie może doprowadzić do wielu groźniejszych konsekwencji zdrowotnych, których na pewno każdy wolałby uniknąć. Najlepiej od razu udać się do lekarza, aby ocenił stan naszego zdrowia, biorąc pod uwagę okoliczności w jakich doszło do konkretnego urazu. Niekiedy to właśnie wspomniane okoliczności są kluczowe przy stawianiu prawidłowej diagnozy.
W przypadku lekkiego skręcenia bardzo skuteczne okaże się założenie specjalnego opatrunku, który zapewni kolanu niezbędną stabilność, unieruchamiając je na okres paru tygodni – w zależności od zaleceń lekarza. Jak widać, leczenie nie jest zbyt kłopotliwe i wiele tutaj zależy od tego, jak szybko podejmiemy ku niemu odpowiednie kroki. W przypadku poważniejszych skręceń prawie zawsze konieczny okazuje się zabieg chirurgiczny. Warto także wspomnieć o zbawiennym wpływie rehabilitacji. Jest ona niezbędna nawet przy lżejszych skręceniach, z czego niestety nie każdy zdaje sobie sprawę.
Na koniec warto podkreślić, że pomimo powszechności występowania omawianej dolegliwości, nie każdy ból kolana musi równać się z jego skręceniem. Oczywiście nie można wykluczać takiej ewentualności, jednakże warto wziąć pod uwagę także inne kwestie. Niekiedy ból występuje tylko z tego powodu, że nieprawidłowo uprawiamy daną dyscyplinę sportową, na przykład jazdę na nartach, wskutek czego nasze kolano jest niepotrzebnie obciążone. Niezależnie od tego, zawsze trzeba skorzystać z pomocy lekarza specjalisty, nawet jeśli nasz ból jest tylko okazjonalny i póki co nie jest dla nas zbyt uciążliwy.