Kłopoty z ostrogami

Stopy są w pewnym sensie podstawą dla całego naszego ciała, dlatego należy o nie dbać ze szczególną troską. Niestety, nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, wskutek czego wcześniej lub później musi zmagać się z konkretnymi dolegliwościami. Jedną z nich mogą być tak zwane ostrogi, które bardzo skutecznie utrudniają chodzenie czy jakiekolwiek inne formy aktywności. Warto zastanowić się, czym tak naprawdę objawia się omawiana dolegliwość.

Przede wszystkim trzeba tutaj wspomnieć o charakterystycznym bólu pięty, który w początkowym etapie schorzenia występuje tylko podczas chodzenia. Niestety, z czasem ból staje się o wiele bardziej uciążliwy. Co więcej, mamy z nim do czynienia praktycznie cały czas, czyli również w stanie spoczynku. Nie można także nie wspomnieć o większej intensywności bólu, co jest tutaj dodatkowym problemem. Niektórzy są nawet zmuszeni sięgnąć po środki przeciwbólowe, ale oczywiście nie jest to odpowiednie rozwiązanie.

Omawiany typ dolegliwości bardzo często towarzyszy osobom, które regularnie uprawiają sporty, gdzie nogi odgrywają znamienną rolę. Może to być tenis czy nawet regularnie bieganie. Inną grupą osób skarżących się na kłopoty z ostrogami są osoby starsze. Przyczyną powstawania ostróg jest tak zwana deformacja stopy, która może powstać nawet na skutek nadwagi. Z tej przyczyny otyłe osoby znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Na pięcie powstaje tak zwany stan zapalny, który w szybkim czasie doprowadza do charakterystycznych zgrubień. Warto nadmienić, że poza nadwagą przyczyną takiego stanu rzeczy może być nieodpowiednie obuwie. Niestety, wielu z nas to bagatelizuje, nosząc na co dzień buty, które są wyjątkowo niewygodne. Tak naprawdę każdy typ obuwia powinien być idealnie dopasowany do stopy, jeśli w przyszłości nie chcemy mieć problemów z tą częścią ciała.

Leczenie ostrogi często jest długotrwałe i oczywiście zależy od stopnia zaawansowania omawianego schorzenia. Przede wszystkim jednak należy zaznaczyć, że nie można leczyć się samemu. Taką poważną dolegliwość może zaleczyć tylko lekarz specjalista, czyli w tym wypadku ortopeda. Najlepiej jak najszybciej umówić się na wizytę, gdy tylko dostrzeżemy charakterystyczne objawy. Warto także dodać, że skłonności do powstawania ostróg są rodzinne. W takim wypadku powinniśmy spytać lekarza, co zrobić, aby przede wszystkim zapobiegać ich powstawaniu. Jeśli będziemy dokładnie przestrzegać jego wskazówek, na pewno uda nam się w odpowiedni sposób zadbać o zdrowie naszych stóp.

Leczenie ostrogi piętowej sprowadza się przede wszystkim do odciążenia pięty. W tym celu skuteczne i niezawodne okazują się być specjalne wkładki, które wskaże nam ortopeda. Tylko specjalista jest w stanie stwierdzić, jaki model wkładek będzie w naszym przypadku najlepszym wyborem. Dodatkowo trzeba tutaj wspomnieć o rehabilitacji, która w szybkim czasie może dać oczekiwane efekty.

Jak widać, można skutecznie zwalczyć ostrogi, jednakże zawsze trzeba przede wszystkim zapobiegać ich powstawaniu, pamiętając o odpowiednim obuwiu i trosce o nasze stopy.

Comments are closed.