Skóra każdego z nas ma inne potrzeby, dlatego też nie ma jednegoiwersalnego kosmetyku dla wszystkich. Ponadto to co dla kogoś jest pomocne, może w przypadku drugiej osoby przyczynić się wręcz do powstania zmian skórnych. Bardzo ważne jest to, aby dobierać pielęgnację indywidualnie, a nie kierując się najnowszymi trendami czy też przecenami w sklepach. Niezwykle ważne jest to, aby poznać rodzaj swojej skóry i dopiero wówczas dobrać do jej potrzeb odpowiednie preparaty. Znaczenie ma oczywiście także wiek skóry. Inaczej powinien wyglądać skład kosmetyku przeznaczonego dla dwudziestolatki a kobiety po pięćdziesiątce. Jak zatem prawidłowo dbać o skórę?
Jaki masz rodzaj skóry?
Zanim kupimy konkretne kosmetyki do pielęgnacji swojej skóry, najpierw powinniśmy określić jej rodzaj. Wyróżnia się cztery podstawowe typy skóry, a mianowicie normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Tak naprawdę to skórę normalną mają zwykle tylko dzieci poniżej dwunastego roku życia. U dorosłych taki rodzaj skóry występuje stosunkowo rzadko. Po czym ją poznać? Skóra normalna jest jędrna i dobrze napięta oraz zaróżowiona, matowa i niewykazująca tendencji do łuszczenia się. Na skórze normalnej nie zobaczymy zaskórników, plam ani też pajączków. Wiele osób za to boryka się ze skórą suchą, czyli przerzniętą i szorstką w dotyku. Taka skóra jest stosunkowo cienka, przez co mogą pojawić się widoczne naczynka. Ponadto naskórek nieestetycznie się łuszczy. Sucha skóra jest bardzo wrażliwa i napięta, najczęściej o jasnym zabarwieniu. Chroniczne przesuszenie sprawia, że bardzo szybko pojawiają się na niej zmarszczki, szczególnie wokół ust, oczu i na szyi. Posiadaczki skóry suchej mogą zaobserwować u siebie pierwsze oznaki starzenia się jeszcze przed ukończeniem dwudziestego roku życia.
Przeciwieństwem jest skóra tłusta, która ciągle się błyszczy i przybiera szarawo-żółtawy odcień. Charakteryzuje się ona słabym ukrwieniem, bladością i dużą liczbą zaskórników. Skóra tłusta jest gruba i wykazuje tendencje do powstawania trądziku/wyprysków. Pogarsza się szczególnie pod wpływem stresu, zaburzeń hormonalnych i trawiennych. Nieprawidłowa pielęgnacja takiej skóry może doprowadzić do jej przesuszenia i jeszcze większego wydzielania sebum, co z kolei powoduje jeszcze większe zatykane się porów i powstawanie nieestetycznych wykwintów. Połączeniem skóry suchej i tłustej jest skóra mieszana. Charakterystyczne dla tego typu skóry jest błyszczenie się w strefie T: czoło, nos i broda oraz przesuszenie na policzkach.
Kosmetyki dobrane do potrzeb skóry
Pielęgnację skóry warto rozpocząć już w wieku dwudziestu lat. Wówczas należy postawić na kosmetyki nawilżające i ochronne. Powinny one zawierać również witaminy i substancje odżywcze. Nie zaleca się stosować mydła ani też preparatów zawierających w składzie alkohol. Należy pamiętać o codziennym demakijażu i dokładanym oczyszczaniu skóry. Do dyspozycji są rożnego typu płyny, toniki, mleczka, pianki i żele. Po trzydziestce skóra wymaga regeneracji i nawilżenia oraz kremów z filtrami. Warto sięgnąć po kwasy owocowe i aminokwasy oraz po kremy pod oczy i na szyję. Nie można zapominać także o maseczkach odżywczych, złuszczaniu zrogowaciałego naskórka i o tłustszych kremach na noc. Skóra dojrzała potrzebuje dodatkowo kosmetyków silnie liftingujących i regenerujących oraz przeciwzmarszczkowych.