Przy wielu operacjach, chorobach i urazach niezbędne okazuje się podanie leku, który bezpośrednio ratuje życie. To krew, która jest lekiem nie do zastąpienia. Także wszelkie produkty krwiopochodne są jednymi z najważniejszych leków. Choć bardzo intensywnie prowadzone są prace nad sztucznymi preparatami krwiopochodnymi, to ciągle krew ma nad nimi ogromną przewagę. W Polsce rocznie dok się około 2 milionów przetoczeń krwi.
Pierwsze próby przetaczania krwi próbowano zrobić już w XVII wieku. Jednak większość z tych zabiegów zakończyła się niepowodzeniem. Nie wiedziano, że istnieją pewne czynniki, które nie pozwalają dowolnie przetaczać krwi. Odkrycie grup krwi sprawiło, że zabieg zaczęto wiele częściej wykonywać. Jednak dopiero znalezienie właściwej temperatury przechowywania i środków, które zapobiegają krzepnięciu, sprawiły że leczenie przy pomocy przetaczania krwi stało się powszechne. W ostatnich latach coraz powszechniejsze, szczególnie przy planowanych zabiegach, przy których potrzebna jest duża ilość krwi, stają się autotransfuzje. Pacjent, który ma być poddany operacji oddaje przez pewien czas swoją krew, która jest potem wykorzystywana w czasie zabiegu. To zdecydowanie zmniejsza ryzyko powikłań i ewentualnych zakażeń. Wprowadzane są także techniki pozwalające na przetaczanie krwi w układzie zamkniętym.
Czy przetaczanie krwi jest bezpieczne? Można powiedzieć, że tak. Obecnie każdy dawca jest szczegółowo badany przed oddaniem krwi. Także pobrana krew jest badana na obecność różnych patogenów. Poza tym krew trafia do biorców po upływie pewnego czasu, tak aby mogło się ujawnić ewentualne zakażenie. Dodatkowo krew jest poddawana specjalnej obróbce, która ma wyeliminować wszelkie szkodliwe czynniki.
Pobieranie krwi i honorowe krwiodawstwo jest w Polsce dość popularne, choć ciągle krew jest lekiem deficytowym. Jednak coraz więcej osób, szczególnie młodych decyduje się na oddawanie krwi. Nie robi tego dla korzyści majątkowych, ale ponieważ zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym lekiem jest krew i chce pomóc chorym osobom.
Oddawanie krwi nie jest zbyt uciążliwe i nie szkodzi zdrowemu organizmowi. W czasie jednego pobrania oddaje się 450 ml krwi. Taką ilość organizm odbudowuje już po kilku dniach, jednak następne oddanie może nastąpić dopiero po dwóch miesiącach. Aby zmniejszyć ryzyko złego samopoczucia po oddaniu krwi, należy wcześniej zjeść lekkie śniadanie i wypić dużo płynów. Nie wolno pić dzień wcześniej alkoholu. Należy być oczywiście zdrowym i wypoczętym.
Taka jednorazowa ilość oddanej krwi nie jest dużym obciążeniem dla organizmu, a może pomóc chorej osobie. Najbardziej są pożądane grupa krwi 0 Rh-, ponieważ można ją przetoczyć każdej potrzebującej osobie. Jednak najlepiej podawać krew zgodną, czyli taką, która jest zgodna z grupą biorcy. Podanie niewłaściwej krwi może prowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych, łącznie ze śmiercią. Takie sytuacje zdarzają się jednak wyjątkowo rzadko, ponieważ procedura stosowana przy przetaczaniu krwi ma właśnie zapobiegać podaniu krwi o niewłaściwej grupie.