Nadżerka – zawsze trzeba ją leczyć

1219484_12178642Nadżerka to poważna dolegliwość, która zawsze powinna być leczona. Nie należy jej lekceważyć, gdyż może skończyć się poważnymi problemami ze zdrowiem.

Czym jest nadżerka?
Terminem tym określa się rankę (na ogół niewielkich rozmiarów), która pojawia się na nabłonku, który pokrywa szyjkę macicy. Do jej powstania mogą przyczyniać się:
urazy mechaniczne – wystarczy, że w trakcie stosunku pochwa nie będzie wystarczająco nawilżona, aby doszło do bolesnych otarć;
zaburzenia o podłożu hormonalnym – najczęściej chodzi o te, które wywoływane są przez tabletki antykoncepcyjne;
stany zapalne;
liczne poronienia.
W wielu wypadkach nie udaje się jednak stwierdzić, co tak naprawdę doprowadziło do powstania nadżerki.

Objawy
Pierwszym objawem, który może świadczyć o pojawieniu się nadżerki, są bóle w okolicy krzyżowej. Do tego dołączają upławy, które na ogół bardzo brzydko pachną. Częste są również krwawienia o nieprawidłowym przebiegu. Wiele pań uskarża się na plamienia, które mają miejsce między miesiączkami. Trzeba jednak pamiętać, że jest to przypadłość, która bardzo często nie daje zupełnie żadnych objawów. Dlatego tak ważne jest, aby każda kobieta regularnie odwiedzała lekarza ginekologa.

Jakie badania trzeba wykonać?
Zanim lekarz podejmie decyzję o zastosowaniu określonej metody leczenia, zawsze skieruje nas na określone badania. Niezbędna jest cytologia. Aby wynik nie został zafałszowany, na dwie doby przed badaniem nie należy uprawiać seksu. Również globulki dopochwowe muszą zostać odstawione. Jeżeli nadżerka jest niewielka, to wynik cytologii nie wykazuje odchyleń od normy. W takim wypadku wystarczające okazuje się podanie leków o działaniu przeciwzapalnym. Jeżeli zmiana ma charakter zaawansowany, konieczne będzie sięgnięcie po inne metody leczenia.

Metody chemiczne
Obecnie lekarze mają do dyspozycji tak zwaną koagulację chemiczną. Stosuje się ją wtedy, kiedy zmiany na szyjce macicy są naprawdę duże. W trakcie zabiegu to zmienionego chorobowo miejsca przykładane są środki chemiczne, które niszczą nieprawidłowy nabłonek. Z czasem zostaje on zastąpiony przez nowy, który bardzo szybko się regeneruje. Zabieg wykonuje się bez znieczulenia, ale nie wiąże się on z żadnymi dolegliwościami bólowymi.

Kriodestrukcja
Jest to metoda, która polega na wymrożeniu nieprawidłowego nabłonka. Obecnie większość lekarzy najchętniej zaleca właśnie leczenie przy pomocy tego sposoby. Do szyjki macicy zostaje przyłożona sonda, która wyposażona jest w końcówkę emitującą skroplony azot. Jego temperatura wynosi około 100 – 150 stopni. Zabieg również nie jest wykonywany w znieczuleniu. Kobieta nie odczuwa jednak żadnego bólu. Pojawić się może niewielki dyskomfort. Warto podkreślić, że tego zabiegu nie wykonamy na refundację. Wykonują go gabinety prywatne, a koszt, który trzeba ponieść to około 200 – 300zł.

Co kiedy nadżerka nie będzie leczona?
Nieleczona nadżerka może stać się przyczyną stanów o charakterze przedrakowym, które wraz z upływem czasu przerodzą się w nowotwór szyjki macicy. Nie należy więc zaniedbywać tej drobnej dolegliwości.

Comments are closed.