Alergia to problem coraz większej ilości osób. Cierpią na nią nie tylko dzieci, ale także osoby dorosłe. Wokół niej narosło już naprawdę wiele mitów, które sprawiają, że alergicy popełniają w swoim życiu wiele błędów. Poniżej prezentujemy najbardziej znana alergiczne mity.
Zwierzęta pozbawione sierści nie uczulają
Jest to jeden z większych mitów. Trzeba bardzo wyraźnie powiedzieć, że to nie sierść uczula, a zawarte w ślinie zwierząt enzymy. W związku z tym osoby, które mimo alergii, chciałyby mieć w domu psa, powinny postawić na rasę, która mało się ślini. W przypadku kotów stawiać należy na te o białym zabarwieniu. W ślinie jasnych kociaków znajduje się o wiele mniej uczulających enzymów. Trzeba również pamiętać o sterylizacji. Koty, które są aktywne płciowo, uczulają bowiem o wiele silniej.
Czystość to gwarancja braku napadów alergii
Czystość jest ważna szczególnie w przypadku tych osób, które uczulone są na kurz i roztocza. Jeżeli regularnie myjemy podłogę, rezygnujemy z dywanów i firanek, które zbierają kurz, możemy być pewni, że reakcje alergiczne nie będą naszym problemem. Trzeba jednak pamiętać, że lekarze już dawno udowodnili, że nadmierna czystość może prowokować występowanie alergii. O wiele rzadziej alergie występują u dzieci, które wychowywane są na wsiach niż u tych, które dorastają w mieście. Trzeba pamiętać, że nadmierny porządek nie zawsze jest korzystny. Jeżeli organizm nie ma kontaktu z niektórymi czynnikami, nie uczy się ich tolerować. A wtedy wystarczy naprawdę niewielka ich ilość, aby wystąpiła reakcja alergiczna. Czasem lepiej więc pozwolić się dziecku wybrudzić.
Leki antyalergiczne bierzemy dopiero wtedy, kiedy pojawią się objawy
Jest to kolejny mit. Do objawów alergii zalicza się między innymi swędzenie skóry oraz katar. Decydując się na regularne zażywanie leków antyhistaminowych, ustrzeżemy się przed wystąpieniem tych objawów bądź też zyskamy pewność, że będą one miały dużo mniejsze nasilenie. Jeżeli nie chcemy brać leków na stałe, powinniśmy sięgać po nie przed spodziewanym atakiem. Wiele osób zapyta jednak w tym miejscu skąd mamy wiedzieć, kiedy wystąpi atak. Można to przewidzieć, wiedząc, na co jesteśmy uczuleni. Jeżeli wiemy, jakie rośliny nas uczulają, wystarczy śledzić informacje o pyleniu roślin. Dzięki temu będziemy wiedzieli, kiedy należy włączyć stosowanie leków antyhistaminowych.
W ciąży trzeba stosować dietę antyalergiczną
Eliminowanie z jadłospisu kobiet ciężarnych produktów, które mogą wywoływać alergię, nie jest konieczne. Kobieta ciężarna nie musi więc rezygnować ze spożywania takich produktów, jak:
- cytrusy;
- mleko;
- czekolada;
- bakalie.
Inaczej sytuacja wygląda natomiast w czasie karmienia piersią. Tutaj rzeczywiście trzeba uważać na to, co się je. Kobieta, która sięga po uczulające produkty, musi mieć świadomość tego, że wraz z mlekiem produkty te otrzymają również dzieci. Może to prowokować u nich wystąpienie reakcji alergicznej. Wykluczyć z diety należy między innymi truskawki oraz orzeszki ziemne, czyli jedne z najsilniejszych alergenów.