Każdy chociaż raz słyszał o salmonelli. Jednak tak naprawdę niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego czym jest salmonella i bakterie z tej grupy. Mówi się o nich pałeczki paraduru. Wywołują one naprawdę bardzo nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe oraz jelitowe. Salmonella prowadzi do zatrucia pokarmowego. Warto także wiedzieć o tym, że bakterie te mogą prowadzić do zakażenia narządów wewnętrznych oraz chorób stawów. Najczęściej ludzie zakażają się tą bakterią poprzez mięso kurczaka, jajka oraz rozmrożone lody. Oczywiście można się także zarazić nią poprzez inne potrawy, jeśli zostały one przygotowane w nieodpowiedni sposób. Ważne jest tutaj zachowanie wszelkich zasad higieny.
Jeśli zjemy na przykład przeterminowane mięso lub źle przechowywane jajka i rozwinie się w nich salmonella to wówczas może dojść do zakażenia. Oprócz tego salmonellę mogą przenosić także gryzonie oraz muchy. Trzeba odpowiednio zabezpieczyć żywność, aby muchy oraz gryzonie nie miały do nich dostępu. Objawy zatrucia salmonelą są naprawdę typowe. Z pewnością rozpozna je każdy. Po pierwsze pojawiają się bóle brzucha i głowy. Może to nastąpić już po ośmiu godzinach od zjedzenia zakażonego jedzenia. Później pojawi się także biegunka, podwyższona temperatura. Wszystkiemu będą towarzyszyły wymioty. Nie jest to nic przyjemnego. Najczęściej jednak choroba daje o sobie znać po około osiemnastu godzinach po spożyciu skażonego jedzenia. Trwa to dość długo. Choroba także utrzymuje się długo w organizmie.
Leczenie zatrucia pokarmowego będzie w tym przypadku ograniczało się głównie do nawadniania organizmu. Ważne jest także stosowanie odpowiedniej diety. Zazwyczaj wszystko trwa kilka dni. Oprócz tego wymagane będzie spożywanie węgla leczniczego lub jakiegoś innego środka przeciw biegunce. W przypadku jeśli po kilku dniach takiego leczenia objawy nie ustąpią to lekarz może nam przepisać antybiotyk. Czasami nawet pacjentów z zatruciem pokarmowym salmonellą kieruje się do szpitala. Bakteria ta jest najbardziej niebezpieczna w przypadku dzieci. Tutaj trzeba naprawdę uważać. U dzieci bardzo szybko może bowiem dojść do odwodnienia. W grupie ryzyka są także osoby, które mają obniżoną odporność. Tutaj na pewno zalecane będzie leczenie szpitalne. W szpitalu na pewno wykona się badanie krwi chorego. Lekarze będą musieli potwierdzić czy osoba chora na pewno zakażona została salomnellą. Później badania się powtarza, ale to dopiero po leczeniu. Dzięki temu można stwierdzić czy pacjent aby na pewno wyleczył się do końca.
Zakażenie salmonellą to nic przyjemnego, dlatego warto unikać zakażenia. Jak to zrobić? Przede wszystkim nie należy jeść surowego mięsa, jaja. Produkty te należy przechowywać tylko i wyłącznie w lodówce. Nie należy ich trzymać w sąsiedztwie produktów, które są gotowe do spożycia. Oprócz tego warto pamiętać o tym, że nie należy po rozmrożeniu zamrażać jedzenia z powrotem. Nie należy także jeść lodów, które nie były odpowiednio dobrze schłodzone. Do zakażenia salmonellą może także prowadzić jedzenie niedopieczonych potraw lub potraw które są niedogotowane. Jeśli chodzi natomiast o mięso to najlepiej będzie jak będziemy kupować je tylko i wyłącznie u sprawdzonych dostawców.