Wielu z nas ma problemy z koncentracją i efektywną nauką, zwłaszcza przed trudnymi egzaminami np. przed maturą czy obroną pracy dyplomowej. Bardzo często nie wierzymy, że jesteśmy w stanie się czegoś nauczyć. Staramy się ze wszystkich sił, ale efektów wytężonej nauki nie widać. Zmęczenie, stres, zła dieta, złe nawyki związane z nauką powodują, że nic nie zapamiętujemy i popadamy w depresję przedegzaminacyjną. Na szczęście są sposoby na to aby odpowiednio pobudzić mózg i nakłonić go do pracy. Jest bardzo wiele poradników dotyczących efektywnej nauki, a zawarte w nich porady są bardzo skuteczne. Wcielenie ich w życie na pewno ułatwi nam codzienną edukację i rozjaśni umysł. Warto się z nimi zapoznać i wypróbować wskazane przez autorów metody. Możemy także poszukać na ten temat informacji w Internecie, a jest ich naprawdę dużo. Na wszystko jest sposób, trzeba tylko znaleźć ten odpowiedni dla nas i zadbać o koncentrację.
Umysł ludzki, podobnie jak mięśnie, można wyćwiczyć i skłonić do konkretnej pracy. Oczywiście te ćwiczenia nie mają nic wspólnego z aktywnością fizyczną, ale z intelektualną. Nasze podejście do nauki jest bardzo ważne, jeśli jesteśmy zniechęceni lub nie wierzymy w siebie to nic nie osiągniemy. Musimy wyzbyć się słabości, nerwów i stresu. Jeśli nasze myśli zaprzątają zmartwienia i troski, to nasza praca umysłowa nie będzie tak wydajna, jakbyśmy sobie tego życzyli. Stres nie jest wskazany podczas nauki, ale odrobina adrenaliny jak najbardziej. Odpowiednio pobudzony organizm łatwiej zapamiętuje nowe informacje i utrwala te już znane. Adrenalina wydziela się m.in. podczas jakiejkolwiek aktywności fizycznej, zatem przed rozpoczęciem nauki można wykonać parę prostych ćwiczeń, które na pewno będą dobrym wstępem do zmagań edukacyjnych. Bardzo ważne jest pobudzanie swojej wyobraźni w czasie nauki, nauka oparta na skojarzeniach przynosi znakomite efekty. Tak samo robienie notatek czy zakreślanie ważnych informacji. Umysł je chłonie i bardzo szybko przyswaja. Nigdy nie ucz się na pamięć, lepiej skup się na skojarzeniach i słowach kluczach.
Bardzo ważne jest miejsce do nauki. Pokój powinien być czysty, przewietrzony i posprzątany. Bałagan, włączony telefon czy telewizor potrafi rozproszyć nasze myśli. Ciche miejsce do pracy to podstawa. Pamiętajmy także o tym, że w czasie nauki powinniśmy siedzieć. Pozycja leżąca skłania bardziej do relaksu. Należy także rozdzielać materiał na części. Krótki spacer po mieszkaniu czy wyjście na balkon poprawią kondycję naszego mózgu. Wytężanie umysłu szybko go zmęczy i w końcu przestaniemy przyswajać wiedzę – należy mieć to na uwadze. Kolejną istotną sprawą jest to, że nie powinniśmy zarywać nocy. Brak snu i odpoczynku źle wpływa na sprawność myślenia, koncentrację i ogólny stan psychofizyczny.
Stosowanie odpowiedniej diety również pozytywnie wpłynie na nasze postępy edukacyjne. Koniecznie wprowadź do swojej diety owoce, np. winogrona i śliwki – łagodzą stres i zawierają witaminy B1 i B3. Warto także pić dużo wody – ona nie tylko wypłukuje toksyny z organizmu, ale także wpływa na pracę mózgu. Zamiast kawy powinniśmy pić zieloną herbatę.