Pokonaj alergię!

Osób cierpiących na różnego rodzaju alergie jest coraz więcej. Uczulać może tak naprawdę wszystko; pyłki, kurz, kosmetyki, owoce, produkty spożywcze, lekarstwa, odzież, środki chemiczne lub zwierzęta – sierść lub jad. Z alergią można oczywiście walczyć za pomocą kuracji farmakologicznych, odczulania lub poprzez unikanie kontaktu z alergenem – substancją uczulającą. Sytuacja jest prosta, jeśli wykryje się alergen uczulający, co w dzisiejszych czasach jest dość trudne, bo uczulić można wszystko. Alergia znacznie utrudnia codzienne życie. Długotrwałe przebywanie z czynnikiem uczulającym może wywołać dość silne objawy alergiczne. W przypadku pojawienia się uczulenia konieczna jest konsultacja medyczne ze specjalistą i wdrożenie odpowiednich środków zaradczych.

Najczęściej uczulają pyłki drzew i kwiatów w okresie wiosennym oraz kurz. Przypadku kurzu i roztoczy ważne jest zachowanie czystości w pracy oraz w domu. Środki chemiczne, różnego rodzaju detergenty czy kosmetyki również mogą wywołać silne objawy alergii – szczególnie u kobiet, gdyż to one najczęściej mają z nimi kontakt. Innym silnym alergenem są lekarstwa, m.in. antybiotyki. U wielu osób występuje uczulenie na penicylinę, co może zagrażać ich zdrowiu i życiu. Uczulają bardzo często produkty spożywcze, np. niektóre warzywa i owoce, w tym truskawki czy owoce leśne. Szkodliwe mogą być także orzechy i nabiał, a także gluten zawarty w pieczywie. Rzadziej uczula czekolada i owoce morza. Bardzo ważne jest unikanie produktów, które mogą wywołać alergię. Konieczne jest informowanie o alergii w momencie podejmowania jakiegokolwiek leczenia.

Objawy po kontakcie z alergenem mogą być różne. Osoba uczulona może mieć przedłużający się katar, kichać lub mieć uciążliwy kaszel i problemy z normalnym oddychaniem. Mogą wystąpić zmiany na skórze – wysypka, pokrzywka, obrzęk stawów, świąd. Dość często pojawiają się problemy z trawieniem i bóle żołądkowe oraz gorączka. Najbardziej ryzykownym objawem jest wstrząs anafilaktyczny, który może spowodować śmierć osoby uczulonej. Konieczna jest wtedy interwencja medyczna.

Alergię można jednak kontrolować z pomocą poradni alergologicznej lub laryngologicznej. Oczywiście jej objawy mogą być łagodne albo na tyle silne, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Z pomocą specjalistów i odpowiednie samokontroli na pewno można zneutralizować jej objawy. Warto wspomnieć, że wiele poradników omawia problem alergii, stając się źródłem rzetelnych informacji na temat tego typu dolegliwości. Możemy je znaleźć w profesjonalnych sklepach medycznych lub w dobrze zaopatrzonych księgarniach. Z ich pomocą szybko odnajdziemy odpowiedź na wiele frapujących kwestii dotyczących walki z alergią. W razie dodatkowych wątpliwości, zawsze warto poprosić o fachową poradę specjalistę, który dokładnie wyjaśni nam, w jaki sposób alergia wpływa na nasz organizm. Warto nieco bliżej zapoznać się z tą tematyką – tym bardziej, jeśli od wielu lat mamy skłonności do najróżniejszych reakcji o charakterze alergicznym.

Comments are closed.