Zimą ludzki organizm nie jest rozpieszczany. Także przesilenie wiosenne oraz jesienne nam nie sprzyja. Wówczas najczęściej chorujemy. Jednym z najbardziej nieprzyjemnych objawów choroby jest z pewnością katar. Tym bardziej, że doskwiera on osobie chorej jeszcze na długo po ustąpieniu wszystkich innych objawów. Warto wiedzieć, że katar może wywołać aż dwieście wirusów. Zakazić się nim możemy drogą kropelkową. Osoba, która ma katar może w ten sposób zarazić nawet kilkadziesiąt osób. W momencie kiedy nas dopadnie zaczynamy zastanawiać się nad tym dlaczego. W tym momencie trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że to właśnie katar pomaga w walce z infekcją. Jeśli będziemy często kichać oraz wydmuchiwać nos to wówczas pozbędziem się z dróg oddechowych nie tylko wydzieliny, ale przede wszystkim wirusów. Krople na katar właśnie dlatego powinno się stosować przez kilka dni. Lepiej z nimi nie przesadzać. Specjaliści mówią o tym, że dobrze byłoby stosować je tylko i wyłącznie w jakiś nadzwyczajnych przypadkach. Mówi się o tym, że najepiej będzie przeczekać katar i poczekać aż sam przeminie.
Najlepszymi sposobami na zwalczanie kataru są jednak metody domowe. Jeśli wrócimy do domu znarzmięci to wówczas powinniśmy wziąć gorącą kąpiel. Najlepiej do wody dodać sobie jakiegoś olejku sosnowego czy miętowego. Wówczas zapobiegniemy powstaniu choroby. Można także wymoczyć stopy w gorącej wodzie. Do wody warto dodać trochę soli. Z katarem można walczyć także za pomocą inhalacji. Inhalacje przygotowuje się z różnego rodzaju olejków aromatycznych. Dzięki nim odblokujemy zatkany nos oraz pozbędziemy się nagromadzonej w nim wydzieliny. Takie inhalacje skutecznie zadziałają, ale nie będą podrażniały błony śluzowej nosa, tak jak to się dzieje w przypadku kropli do nosa. Warto o tym pamiętać. Trzeba także zadbać o skrzydełka nosa. W czasie kataru będą one narażone na różnego rodzaju podrażnienia. Warto smarować je maściami witaminowymi lub jakimś kremem ochronnym. Warto także pić dużo płynów. Dzięki temu wydzielina, która znajduje się w nosie będzie stawała się coraz rzadka. Na pewno pomogą także jakieś gorące oraz parujące potrawy.
Mówi się o tym, że w czasie kiedy mamy katar powinniśmy dostarczać swojemu organizmowi większej ilości witaminy C. Nie pomogą one w pozbyciu się kataru, ale na pewno uszczelnią oraz wzmocnią nasz układ krwionośny błony śluzowej nosa. Oprócz tego warto przyjmować wapń. Na pewno w udrożnieniu nosa pomogą tabletki na katar oraz krople. Jednak nie można z nimi przesadzać. Kataru oczywiście nie można lekceważyć. Należy pójść do lekarza. Szczególnie wtedy kiedy katarowi towarzyszą na przykład bóle mięśni, bóle stawów i głowy. Wówczas może oznaczać to, że mamy grypę. Jeśli dodatkowo towarzyszy temu wysoka temperatura to na pewno będzie to grypa. Wówczas należy przyjmować antybiotyki, które zaleci nam z pewnością lekarz. Długotrwały katar może także oznaczać, że mamy zapalenie zatok przynosowych. Można mieć także jakieś zapalenie, w szczególności jeśli wydzielina która wydostaje się z nosa jest ropna.