Stres jest niezdrowy. Jak się go pozbyć?

stress-853645_1280Już na wstępie warto pomyśleć o tym czym tak właściwie jest ten czynnik powodujący u niektórych paraliż i niepotrzebny strach. O czym tutaj mowa? Oczywiście, że o stresie. Mówiąc w dużym uproszczeniu to ludzka reakcja na bodziec, który dostarcza nam świat zewnętrzny, od nas wymagane jest jakieś działanie(błyskawiczna reakcja). Od kogo zależy to cało reagowanie? Działanie w przypadku sytuacjach stresowych w dużej mierze zależy od samego człowieka. Warto powiedzieć o tym, że ten sygnał od świata zewnętrznego jest od nas tak właściwie niezależny. Jednak, mówiąc o reakcji to właśnie my mamy nad tym kontrolę i to od człowieka zależy w jaki sposób nastąpi na niego odpowiedź. Ten czynnik w życiu nie będzie przynosić żadnych pozytów, potocznie mówiąc prędzej ,,podetnie skrzydła” aniżeli ,,popchnie do działania”.

Na samym początku warto zadać sobie pytanie – co tak właściwe wywołuję u mnie stres, jakie sytuację powodują u duże napięcie? W gruncie rzeczy odpowiedź powinna być automatyczna i prosta. Jednak w praktyce jest już o wiele inaczej. Pierwsze o czym należy pamiętać jest to aby przestać się przejmować. Nie ma sensu, aby przypominać sobie najbardziej stresujące sytuacje. Czy coś z tym można zrobić? Oczywiście, że tak. W tym przypadku warto wypisać sobie w zeszycie te sytuację, które powodują najwięcej nerwów i stresów. Aby walczyć ze swoim problemem należy zdać sobie sprawę z którymi źródłami należy sobie poradzić.

Czy istnieję jakiś najprostszy sposób na radzenie sobie ze stresem? Oczywiście, że tak. W tym przypadku związane jest to z uśmiechem. Warto powiedzieć, że to ten czynnik może na nas pozytywnie wpływać. Wielokrotnie można było się spotkać ze zdaniem, że śmiech to zdrowie. Z tego powodu warto się śmiać a to gwarantować może skuteczną obronę przed stresem. To prawda, brzmi to nieprawdopodobnie ale w taki sposób będzie działał ludzki organizm. Tym razem zanim się bronić, poprzez posępną minę lepiej się rozluźnić i myśleć o czymś pozytywnym. Nawet nieszczery lub sztuczny śmiech będzie o wiele lepszy aniżeli złość czy przygnębienie. Jak go wywołać w sytuacjach najbardziej stresujących? Warto, spojrzeć na górę i także jak tam było pokazane dodatkowo wypisać sobie w zeszycie te rzeczy, które najczęściej są dla nas źródłem do śmiechu – przykładowo oglądanie serialu, czytanie dowcipów, oglądanie filmików na YouTube.

Aby się pozbyć stresu należy także pomyśleć o swojej wyobraźni. Do tego, należy jednak wybrać odpowiednie techniki NLP. Z tego względu, warto wybrać odpowiednie źródła, które przybliżą nas w odpowiednich tematach z tym związanych. Te najczęściej polecane to z pewnością – metoda silvy bądź klasyczna NLP. O co w nich chodzi, mówiąc w dużym skrócie? Przede wszystkim są one oparte na ludzkiej wyobraźni bądź działaniem procesowym z własną podświadomością.

Po co się męczyć samemu? Jak się stresować to tylko z kimś! Może to brzmieć absurdalnie ale taka jest prawda. Osoby, które żyją w związkach są na co dzień bardziej szczęśliwe i mniej się stresują. Ta sprawa, dotyczy także osób mających znajomych lub przyjaciół. Warto odnaleźć jakąś bratnią duszę gdyż czasem należy sobie uświadomić to, że to ta osoba może nam pomóc i wskazać jakąś drogę w walce z naszym stresem i również z nami może ,,śmiać się i płakać”.

Sposobem na radzenie sobie ze stresem powinien być także sport. O co tutaj chodzi, czy od razu trzeba być mistrzem olimpijskim? Oczywiście, że nie. Sprawa bardziej polega na tym aby wybrać sobie jakąś aktywność fizyczną i uprawiać ją z taką pasją jak mistrz świata! Nie trzeba się od razu decydować na jakiś sport ekstremalny, warto rozpocząć od czegoś prozaicznego jak – spacer, bieganie lub jazda na rowerze. Poprzez regularne uprawianie sportu(przynajmniej 3razy w tygodniu) można bezpiecznie rozładować swoje napięcie a także wydzielać endorfiny, to one odpowiadają za hormon szczęścia w naszym organizmie. Na który sport postawić? Takie banalne pytanie ale są osoby, które mają problemy z odpowiedzeniem sobie na nie. W tym przypadku, decyzja powinna być samodzielna. Warto się zdecydować na sport, który będzie dla nas sprawiał największą przyjemność. Jeśli lubimy oglądać zawody w pływaniu to zamiast wybierać grę w lotki powinniśmy się zdecydować na wyjście na pływalnie. Wracając, do tych porad znajdujących się wyżej najlepiej należy iść z kimś – przyjaciel, druga połówka lub jakiś znajomy. Takie wspólne wyjścia to, motywacja, chęć pójścia w drugim czasie a także sytuacja, która utworzy odpowiednią więź pomiędzy osobami. Same zalety wynikają z uprawiania sportu.

Leave a Comment