Witamina D3 jest zupełnie inna niż większość witamin. Właściwie to hormon steroidowy, produkowany z cholesterolu pod wpływem oddziaływania promieni słonecznych na skórę. Z tego powodu określana jest czasem „witaminą słońca”. Ekspozycja na słońce w dzisiejszych czasach jest jednak często niewystarczająca, z czym wiążą się zagrożenia, gdyż jest absolutnie niezbędna dla zdrowia. By powstała właściwa ilość witaminy D, wystarczy już 20-30 minut codziennego spaceru na słońcu.
Witamina D3 w odpowiednim stężeniu poprawia kondycję kości oraz zębów. Ma także znaczenie dla sprawnie działającego układu krążenia. Udowodniono, że pozwala zachować szczupłą sylwetkę, zaś jej stała obecność w diecie zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe. Braki witaminy D są natomiast jedną z głównych przyczyn rozwoju krzywicy u małych dzieci, u osób dorosłych może natomiast prowadzić do osteoporozy i rozmiękania kości. Słabnie także siła mięśni, w związku z czym mogą pojawić się kłopoty z codzienną aktywnością. Niedobór zwiększa także ryzyko otyłości, chorób układu krążenia, cukrzycy, chorób autoimmunologicznych, takich jak choćby stwardnienie rozsiane. Przyspiesza również proces starzenia.
Obecność witaminy D w diecie kobiety ciężarnej również jest bardzo ważna. Jeśli na etapie życia płodowego nie zostanie zapewniona odpowiednia jej dawka, może to prowadzić do zaburzania rozwoju mózgu dziecka, przyczyniając się znacznie do jego uszkodzenia i wystąpienia chorób takich jak schizofrenia i autyzm.
Niedobory witaminy D mogą objawiać się bólami kostno-mięśniowymi, zaburzeniami widzenia i bezsennością. Często przekłada się to także na choroby przyzębia. Odbija się również na układzie pokarmowym, skutkując biegunką, utratą apetytu, a także charakterystycznym niesmakiem i pieczeniem w jamie ustnej i gardle.
Najlepszym sposobem na dostarczenie witaminy D do organizmu jest słońce. Problemem jest fakt, że każda osłona przeciwsłoneczna, zarówno w postaci kremu z filtrem, jak i osłony w postaci szkła, zaburza ten proces. Warto zatem, w momencie planowania dłuższego pobytu na słońcu, rozważyć opalanie bez ochrony przeciwsłonecznej przez pierwsze 10-30 minut (w zależności od stopnia wrażliwości skóry na słońce), a następnie zastosować ją, by nie dopuścić do powstania oparzeń. Spośród produktów żywnościowych najlepszym źródłem witaminy D3 są tłuste ryby oraz żółtka jaj – jednak, by spełniły swoją rolę w zakresie dostarczania witaminy, należałoby je spożywać codziennie w znacznych ilościach.
Witamina D długo przechowuje się w organizmie. Jest to możliwe nawet na przestrzeni kilku tygodni, wystarczające powinno być zatem okazjonalne wystawianie się na promieniowanie słoneczne. W okresach zimowych niezbędną jednak będzie suplementacja witaminy D. Niektórzy specjaliści ostrzegają przed możliwością przedawkowania witaminy D. Jest to oczywiście możliwe, ale zdarza się bardzo rzadko i tylko w przypadku pochłaniania ogromnych dawek przez bardzo długi czas.