Wpływ snu na nasze zdrowie

Sen jest niezbędny dla naszego zdrowia, dlatego też każdy z nas powinien zastanowić się nad tym, czy przeznaczamy na niego wystarczającą ilość czasu. Niestety, często zapominamy o tym, że nasz organizm naprawdę potrzebuje tej regeneracji. Krótkotrwały sen nie jest w stanie tego zapewnić, dlatego tak ważna jest jego odpowiednia długość. Warto także wziąć pod uwagę inne aspekty, dzięki którym nasz sen będzie jeszcze bardziej wartościowy.

Przyjmuje się, że optymalną dawką snu jest sen ośmiogodzinny. Oczywiście jego długość jest tak naprawdę kwestią indywidualną, więc każdy powinien samodzielnie dostosować ją do swoich potrzeb. Z wiekiem zapotrzebowanie na sen jest nieco mniejsze, w związku z czym starsze osoby mogą czuć się wypoczęte nawet po sześciu godzinach. Najwięcej snu potrzebują młodsze dzieci. W przypadku niemowląt oraz dwu i trzylatków ważne jest także popołudniowe spanie. Małe dzieci powinny spać dziennie około dwóch godzin, ale oczywiście jest to zależne od wielu czynników – między innymi od tego, ile trwał podstawowy sen w nocy i o której nastąpiło wybudzenie. Na popołudniową drzemkę wpływa także długość spaceru, na co powinien zwrócić uwagę każdy rodzic.

Długość snu musi być także dopasowana do rodzaju naszej pracy. Osoby, które wykonują intensywną fizyczną pracę potrzebują więcej snu od osób, które na przykład pracują w biurze. Bardziej zmęczeni czujemy się także po treningu lub serii ćwiczeń – w takim wypadku również szybciej czujemy się senni, a nasz organizm wymaga nieco dłuższej regeneracji. Warto także zaznaczyć, że najwięcej snu potrzebują osoby chore, które zmagają się z konkretnymi dolegliwościami. W takim wypadku ich organizm jest znacznie osłabiony, a tylko wielogodzinny sen jest w stanie zapewnić mu regenerację. Nic dziwnego, że lekarze często zalecają go swoim pacjentom, jako jedno z najskuteczniejszych lekarstw. Nierzadko jest tak, że po nocy nasze konkretne dolegliwości stają się mniej uciążliwe. Przykładem może być chociażby jęczmień, który często znika na drugi dzień, po paru godzinach snu. To samo dotyczy ran, które o wiele szybciej goją się w nocy.

Należy także nadmienić, że sen wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale i na urodę. Jeśli jesteśmy niewyspani, pod naszymi oczami pojawiają się charakterystyczne cienie, które nie wyglądają atrakcyjnie. Zmęczenie odbija się także na naszej cerze, która jest pozbawiona blasku. Warto zatem zadbać nie tylko o długość, ale i o jakość swojego snu. Najlepiej zasypiać w przewietrzonym pokoju, dzięki czemu zapewnimy sobie dawkę świeżego tlenu. Ważna jest także wygodna poduszka, wyprofilowana pod kątem naszego kręgosłupa. Podobne znaczenie ma także sam materac, który powinien zagwarantować nam stuprocentową wygodę.

Jak widać, sen ma naprawdę ogromny wpływ na nasz organizm. Nie możemy zatem skracać czasu jego trwania, nawet jeśli mamy do wykonania wiele obowiązków. Jeśli będziemy niewyspania, nasza praca i tak będzie nieefektywna. Każdy z nas powinien zadbać nie tylko o długość, ale i o jakość swojego snu.

Comments are closed.