Zapalenie dróg moczowych u kobiet

Zapalenie dróg moczowych oraz samego pęcherza moczowego jest jednym z najpoważniejszych i najczęstszych schorzeń dotykającym kobiety pomiędzy 18 a 50 rokiem życia. Niestety, pierwsze jego pojawienie się zwiastuje, że choroba ta – przy nieodpowiedniej higienie oraz narażaniu się na czynniki chorobotwórcze – będzie nawracała. Czym jest zapalenie pęcherza? Jak powstaje? Czy można się go ustrzec? Jak go leczyć?

Zapalenie dróg moczowych to schorzenie, którego przyczyną jest działalność chorobotwórczych bakterii. Ich pojawienie się w układzie moczowym może być spowodowane niedostateczną higieną dolnych odcinków dróg moczowych, jak również niedostateczną ilością płynów wypijanych każdego dnia. Bakterie te rozpoczynają swoje działanie również w sytuacjach obniżonej odporności, np. w przypadku kuracji antybiotykami lub podczas innych infekcji intymnych. Wiele kobiet uskarża się również na zapalenia pęcherza tuż po wizytach w publicznych kąpieliskach, termach czy jacuzzi – tego typu miejsca pełne są zarazków, które w takich sytuacjach mają pełny dostęp do dróg moczowych. Zapalenie pęcherza “lubi” powracać – niestety, obiekty które raz przeszły przez to schorzenie są silnie narażone na jego nawroty. Na szczęście w aptekach istnieje wiele środków bez recepty, wspomagających działanie układu moczowego oraz leczącego pierwsze objawy zapalenia. Zazwyczaj są to środki zawierające w sobie wyciąg z żurawiny. Aby na co dzień zapobiegać tego typu infekcjom, również profilaktycznie można zażywać tego typu suplementy diety lub spożywać suszoną żurawinę.

Jakie są objawy zapalenia pęcherza? Przede wszystkim jest to częstomocz – częste wizyty w toalecie związane są z bolesnym oddawaniem moczu oraz uczuciem pieczenia, parcia na pęcherz. W ostrych stanach zapalnych w moczu pojawia się krew. Nierzadko zdarza się również, iż podczas zapalenia pęcherza pojawia się podwyższona gorączka.

W sytuacjach kiedy ból się nasila konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Z pewnością przepisze on odpowiednie antybiotyki, które należy przyjmować aż do końca opakowania. Wraz z antybiotykami możliwe jest również przepisanie maści łagodzących stany zapalne miejsc intymnych. Podczas infekcji dróg moczowych wskazane jest również używanie delikatnych płynów do higieny intymnej lub chusteczek nasączonych wyciągami z rumianku.

Czy możliwa jest profilaktyka, która ustrzeże nas przed nawracającym zapaleniem dróg moczowych? Przede wszystkim jest to odpowiednia higiena miejsc intymnych i zapobieganie rozwijaniu się bakterii. Istotne jest także wypijanie odpowiednio dużej dawki płynów na dzień – dzięki temu drogi moczowe są stale przepłukiwane, przez co nie ma możliwości, aby bakterie namnażały się. Warto również unikać miejsc takich jak gorące źródła, niechlorowane baseny czy termy publiczne – ciepła temperatura wody sprzyja rozwijaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów. Wiele lekarzy przestrzega również przed przewianiem okolic stóp czy nerek – to również może być przyczyną nawracających schorzeń tego typu.

Comments are closed.