Dawna medycyna bardzo często do leczenia wykorzystywała przeróżne zioła i substancje. Potem nastąpił okres, w którym medycyna akademicka uważała zioła za mało skuteczne. Jednak obecnie coraz częściej bada się stare sposoby leczenia przy użyciu ziół. Okazują się być one bardzo skuteczne. Naukowcy sięgają nie tylko do tradycyjnych ziół używanych w Europie. Badają też te, które wykorzystywane są w medycynie Wschodu czy na kontynentach amerykańskich.
Uzdrowiciele, którzy stosowali prawie wyłącznie zioła, opierali się na doświadczalnej wiedzy. Zauważyli, że podanie jakiegoś konkretnego zioła sprawia, że objawy choroby słabną. Doświadczalnie sprawdzali ich działanie. Bardzo często stosowanie leków sporządzanych z ziół i innych substancji było obwarowane różnymi magicznymi zabiegami. To nadawało leczeniu dodatkowej mocy, dziś podobnie potrafi działać placebo. Ponadto zapewniało, że leczony nie będzie przyjmował wszystkiego preparatu na raz.
Ten powrót do leczniczych wartości ziół sprawia, że wiele osób myśli, że zioła to remedium na wszystkie schorzenia. Na dodatek panuje mocno nieuzasadnione stwierdzenie, że zioła nie mają żadnych skutków ubocznych. Takie myślenie może być przyczyną bardzo groźnych powikłań. Wiele ziół, które ma właściwości lecznicze, ma sporo skutków ubocznych. Sztandarowym przykładem jest dziurawiec, który wykorzystywany jest m.in. przy leczeniu przewodu pokarmowego oraz depresji. Okazuje się, że nie powinno się go łączyć z wieloma innymi lekami i ziołami. Ponadto osoby, które przyjmują preparaty z dziurawca powinny ograniczyć przebywanie na słońcu i opalanie, bowiem substancje zawarte w dziurawcu uwrażliwiają skórę na działanie promieni UV.
Leczenie ziołami powinno być konsultowane z lekarzem. Oczywiście wypić napar z mięty przy bólu żołądka czy problemach z trawieniem można bez pozwolenia lekarza, jednak gdy ból się nasila lub trwa dłużej, to lekarz powinien wiedzieć także o przyjmowanych przez nas ziołach. Konsultacja jest niezbędna, ponieważ wiele ziół, podobnie jak wspomniany dziurawiec, wchodzi w interakcje z lekami, nasilając lub obniżając ich działanie. To sprawia, że przyjmowana dawka leku może się okazać za duża lub za mała i leczenie będzie nieskuteczne.
Coraz częściej lekarze też doceniają wartość ziół. Powstaje dużo preparatów opartych na ziołach. Badając skład chemiczny ziół bardzo często odkrywa się substancje o cennych wartościach terapeutycznych. Dzięki temu tworzone są nowe skuteczne leki. Tak m.in. powstał jeden z leków na nowotwory. Jeden ze związków obecnych w silnie trującym cisie okazał się zabójczy dla niektórych nowotworów. Dziś jest szeroko stosowany jako tzw. chemia w terapii nowotworowej. Większość leczonych nim osób nie ma pojęcia, że tak naprawdę to preparat ziołowy.
Tak więc zioła można i warto stosować, ale trzeba to robić z głową. Na pewno trzeba zmienić nastawienie o zupełnie bezpiecznych ziołach. One też potrafią zaszkodzić. Dlatego zanim zaczniemy się nimi leczyć, poznajmy ich właściwości i dopuszczalne dawki, oraz to, czy nie będą reagować źle z przyjmowanymi przez nas lekami. Wtedy dopiero możemy się bezpiecznie leczyć przy ich użyciu. Najlepiej oczywiście pod kontrolą lekarza.