Złuszczanie – recepta na zdrową skórę

kobieta-peelingKomórki nabłonkowe wyścielające skórę to jedne z najszybciej dzielących się i wymieniających komórek ludzkiego organizmu. Jest to uwarunkowane faktem wysokiego narażenia naszej skóry na działanie zewnętrznych i wewnętrznych czynników uszkadzających, takich jak zanieczyszczenia powietrza i szkodliwe składniki dymów, zbyt wysoka lub niska temperatura otoczenia i nieprawidłowa jego wilgotność, niedotlenienie, toksyny i wiele, wiele innych. Złuszczanie jest więc zupełnie fizjologicznym procesem stojącym na straży zdrowia naszej skóry. Czy można jednak nieco wspomóc to naturalne zjawisko, umożliwiając cerze odsłonić wewnętrzny blask?

Eksfoliacja (złuszczanie) to zabieg poprawiający stan skóry każdego rodzaju. Jeśli więc jesteś posiadaczką cery tłustej – to wspaniałe rozwiązanie dla Ciebie. Nie musisz się jednak obawiać, jeśli Twoja skóra jest sucha i wrażliwa – istnieją na rynku kosmetyki specjalnie dobrane dla cery posiadającej takie właściwości.

Ważna jest także kwestia charakteru eksfoliacji – zdecydujmy zatem, czy wybieramy zabieg domowy, we własnej łazience, czy też decydujemy się na profesjonalne złuszczanie w gabinecie kosmetycznym. Można się oczywiście spodziewać, że usługa salonu piękności osiągnie bardziej spektakularne, zauważalne gołym okiem efekty. Możliwe, że cechować je będzie także zwiększona trwałość. Pamiętajmy jednak o wyższej cenie profesjonalnych zabiegów. Co więcej, zwykle rezultaty w pełni uzyskuje się dopiero po kilku sesjach, co stwarza konieczność wydania nierzadko dużej sumy pieniędzy.

Eksfoliacja domowa na pewno pozostaje tańsza i szerzej dostępna. Jeśli zaś przeprowadzamy ją regularnie, efekty mogą okazać się więcej, niż zaskakujące. Warto więc przemyśleć tego typu sposób pielęgnacji. Zapoznajmy się zatem z tematem w Internecie, a w drogeriach i na zakupowych portalach szukajmy produktów odpowiednich dla rodzaju naszej skóry i opartych w dużej mierze na składnikach naturalnych.

Jakie benefity dzięki złuszczaniu zyskuje cera tłusta? Eksfoliacja pozwala ją odświeżyć. Skóra skłonna do przetłuszczania wykazuje bowiem często zwolnione tempo wymiany komórek nabłonkowych, które niejako uciskane przez nadmierną warstwę łoju nie mają możliwości odejścia od powierzchni skóry. Jeśli dodatkowo cierpisz z powodu zmian trądzikowych, a więc zaskórników tak zwanych białych i czarnych oraz zapalnych wykwitów ropnych, złuszczanie pomoże Ci zapobiegać czopowaniu, zatykaniu ujść porów skóry. Zablokowane pory sprzyjają bowiem rozwojowi bakterii Propionibacterium acnes i tworzeniu się pryszczy.

Jeśli jesteś posiadaczką cery suchej – również sięgnij po złuszczające produkty. Najlepsze dla Ciebie będą jednak peelingi pozbawione ścierających drobinek (mogą podrażniać i prowadzić do zaczerwienień oraz pękania naczynek krwionośnych). Kosmetyki złuszczające dedykowane Twojemu typowi cery zawierają w swoim składzie głównie specjalne enzymy, których zadaniem jest rozłożenie i zniszczenie martwych komórek naskórka. Usunięcie powierzchownych, zrogowaciałych warstw odsłania piękną i zdrową skórę.

Comments are closed.